Tak Legia gromiła rywali w XXI wieku. Saganowski katował hat-trickami

Legia w 2. kolejce Ekstraklasy wysoko pokonała Podbeskidzie 5:0 (3:0). Oto galeria pamiętnych pogromów "Wojskowych". Wielką kartę w wybranych przez nas meczach zapisał Marek Saganowski, który dwukrotnie zdobywał hat-tricki - w 2004 roku z Polonią i dziewięć lat później ze Śląskiem.

Legia - Polonia 7:2

Marzec 2004: Legia Warszawa - Polonia Warszawa 7:2 (5:0) (16. kolejka I ligi sezonu 2003/04)

Nasze zestawienie zaczynamy od wyjątkowych derbów Warszawy. Legia, trenowana wtedy przez Dariusza Kubickiego, upokorzyła słabą Polonię. W pierwszych 45 minutach "Wojskowi" zdobyli pięć goli. Hat-trickiem popisał się grający wciąż w barwach Legii Marek Saganowski. Pojedyncze trafienia dołożyli Piotr Włodarczyk i Łukasz Surma. Po przerwie rywale dobili się sami - Igor Gołaszewski i Wojciech Szymanek "zdobyli" zgodnie po samobóju. Polonię w ostatnich minutach stać było na dwa honorowe trafienia po stałych fragmentach gry.
Legia w sezonie 2003/04 zdobyła wicemistrzostwo kraju. Polonia ostatecznie uratowała się przed spadkiem i zajęła 11. pozycję.

Legia - Wisła 5:1 Legia - Wisła 5:1 Fot. Bartosz Bobkowski / AG

Legia - Wisła 5:1

Maj 2005: Legia Warszawa - Wisła Kraków 5:1 (3:0) (23. kolejka Idea Ekstraklasy sezonu 2004/05)

"Nie zawsze być mistrzem znaczy być najlepszym" - takie hasło wywiesili na płocie kibice Legii przed tym spotkaniem. Potyczki Wisły z Legią należały wówczas do najciekawszych w sezonie. Dla Legii był to jednak słaby rok, spotkanie z drużyną Wernera Liczki było przy Łazienkowskiej wyłącznie sprawą prestiżową, "Biała Gwiazda" grała zaś o wszystko. Do mistrzostwa brakowało im jednego punktu.
Na papierze krakowianie mieli fantastyczną ekipę, ale to Legii prowadzonej przez Jacka Zielińskiego tego dnia wychodziło wszystko. Piotr Włodarczyk, z którego skutecznością bywało różnie, zaliczył hat-tricka. Piękną bramkę zdobył specjalista od meczów trudnych - Jacek Magiera. Dobre spotkanie rozegrał również Tomasz Sokołowski I i Marek Saganowski.
Wisła ostatecznie zdobyła mistrzostwo, Legia musiała zadowolić się trzecim miejscem.

Legia - Śląsk 4:0

Listopad 2008: Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 4:0 (3:0) (14. kolejka Ekstraklasy sezonu 2008/09)

Pożegnanie starego stadionu wypadło imponująco. Do Warszawy przyjechał Śląsk, który nie miał nic do powiedzenia w rywalizacji z Maciejem Iwańskim i spółką. Bramki w tym spotkaniu strzelali: wspomniany Iwański, Takesure Chinyama, Pance Kumbev oraz Jakub Wawrzyniak. Legia Jana Urbana jak walec przejechała się po rywalu. Później na Łazienkowską zawitały koparki i zrównały z ziemią "Żyletę".

Mecz Legia - Śląsk. Marek Saganowski Mecz Legia - Śląsk. Marek Saganowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Legia - Śląsk 5:0

Czerwiec 2013: Legia - Śląsk 5:0 (4:0) (30. kolejka T-Mobile Ekstraklasy sezonu 2012/13)

Wielki mecz na zakończenie mistrzowskiego sezonu. Legia, nowy mistrz Polski, zdetronizował starego. Śląsk Wrocław wyjechał z bagażem pięciu bramek. Hat-tricka zdobył Marek Saganowski, swoje trafienia dokładali Michał Kucharczyk i Miroslav Radović. Warszawianie skończyli sezon z dwudziestopunktową przewagą nad ekipą z Wrocławia, która była trzecia. Drugi w tabeli Lech tracił do "Wojskowych" sześć oczek.
W wielkim stylu z drużyną pożegnali się: Danijel Ljuboja, Dickson Choto i Michał Żewłakow.

Wielki mecz na zakończenie mistrzowskiego sezonu. Legia, nowy mistrz Polski, zdetronizował starego. Śląsk Wrocław wyjechał z bagażem pięciu bramek. Hat-tricka zdobył Marek Saganowski, swoje trafienia dokładali Michal Kucharczyk i Miroslav Radović. Warszawianie skończyli sezon z dwudziestopunktową przewagą nad ekipą z Wrocławia, która była trzecia. Drugi w tabeli Lech tracił do ?Wojskowych? sześć oczek.

W wielkim stylu z drużyną pożegnali się: Danijel Ljuboja, Dickson Choto i Michał Żewłakow.

Legia - Wisła 5:0

Maj 2014: Legia - Wisła 5:0 (3:0) (33. kolejka T-Mobile Ekstraklasy sezonu 2014/15)

Być może to spotkanie uznawane będzie w przyszłości za symboliczny koniec Wisły Bogusława Cupiała. Legia rozniosła "Białą Gwiazdę", mimo że ta w swoim składzie miała Semira Stilicia czy Pawła Brożka. Ale przyznajmy szczerze - na nikim w Warszawie ten pogrom nie zrobił już wielkiego wrażenia. Spotkania z krakowianami od tego momentu stały się "ex-klasykami", podobnie jak potyczki z Górnikiem Zabrze czy Widzewem Łódź.
Kolejny raz w zestawieniu pojawia się Marek Saganowski. Tym razem jako strzelec piątego gola.

Legia - Celtic Legia - Celtic JEFF HOLMES/AP

Legia - Celtic 6:1 (dwumecz)

Lipiec/sierpień 2014: Legia - Celtic 4:1 (2:1) i 2:0 (0:1) (6:1 w dwumeczu)

Wielki sportowy sukces, który skończył się spektakularną porażką organizacyjną. Legia dowodzona przez nieodżałowanego Miroslava Radovicia rozniosła utytułowanego rywala. W Warszawie, co prawda, to Celtic pierwszy strzelił bramkę, ale na tym się skończyło. Legia w dwumeczu zdobyła aż sześć goli, a mogło być jeszcze więcej. Ivica Vrdoljak zmarnował przecież dwa rzuty karne.
W 86. minucie rewanżowego meczu na boisku pojawił się Bartosz Bereszyński. Po spotkaniu okazało się, że prawy obrońca formalnie nie odczekał swojego zawieszenia. Ten błąd proceduralny kosztował Legię walkowera. Do kolejnej rundy eliminacji Ligi Mistrzów awansował Celtic.