Siatkarze Legii idą na swoje? Koniec umowy z MKS MDK

Z końcem maja wygasa umowa o współpracy między stowarzyszeniem "Wojskowi", które reaktywowało siatkarską sekcję Legii, a MKS MDK. W młodzieżowym klubie zapowiadają jednak przekazanie licencji na grę w drugiej lidze stowarzyszeniu. - A my walczymy o większy budżet i lepszy zespół, który zapewni nie tylko utrzymanie, ale może coś więcej - mówi wiceprezes "Wojskowych" Michał Trybusz.


Pod koniec marca MKS MDK Legia pokonała w piątym, decydującym meczu play-out SKS Hajnówka i utrzymała się w drugiej lidze. Drużyna reaktywowana przez rokiem przez stowarzyszenie "Wojskowi" zrealizowała tym samym swój pierwszy cel.

Dalsze plany siatkarzy, to usamodzielnienie sekcji. - Nie przedłużamy umowy z MKS MDK, która wygasa w końcu maja - mówi Michał Trybusz. - Nadal chcemy kontynuować współpracę z tym klubem, ale drużynę na następny sezon będziemy już budować sami - dodaje wiceprezes "Wojskowych".

W minionych rozgrywkach MKS MDK Legia łączyła sportowe zasoby pierwszych (gotowa drużyna juniorów, konsultacje szkoleniowe) z organizacją drugich (bieżąca praca klubu, budżet). - My nie mamy pieniędzy na grę w drugiej lidze, miejska dotacja starcza nam tylko na szkolenie, więc na naszej licencji grają inne kluby. W minionych latach były nimi Siedlce, Hajnówka, także Legia prowadzona przez poprzednie stowarzyszenie - mówi trener i sekretarz MKS MDK Wojciech Góra.

- Rok temu zgłosili się do nas "Wojskowi", którzy sami nie mogli wystawić drużyny ligowej, bo jest przepis, że wcześniej trzeba minimum przez rok grać w lidze wojewódzkiej - tłumaczy Góra. - Dlatego podpisaliśmy umowę, na mocy której daliśmy "Wojskowym" praktycznie gotową drużynę, która kończyła występy juniora. Nazwa była wspólna, ale wiadomo było, że to zespół, klub prowadzony z myślą o Legii.

Umowa MKS MDK z "Wojskowymi" kończy się 31 maja. - Umawialiśmy się rok temu, że przekażę ligową licencję stowarzyszeniu, a umów dotrzymuję - zapowiada Góra. - "Wojskowi" będą mogli wystawić drużynę sami, bo już mają za sobą występy w lidze, spełniają wymagania.

"Wojskowi" w lipcu 2014 roku podpisali umowę z Legią S.A., na mocy której mają prawo do użytkowania nazwy i herbu. Wszystko więc wskazuje na to, że w przyszłym sezonie wystąpi siatkarska Legia Warszawa. Jakie są jej plany?

- Walczymy o większy budżet i lepszy zespół, który zapewni nie tylko utrzymanie, ale może coś więcej - mówi Trybusz. - Na razie jesteśmy jednak na etapie starania się o środki na budżet, najlepiej wyższy niż w poprzednim sezonie. Ile kosztowało nas utrzymanie w debiutanckim sezonie? Około 120-150 tys. złotych.

Na razie nie wiadomo, kto będzie trenerem zespołu, ani kto w nim zagra - to zależy od budżetu. Dotychczasowi gracze, których udostępnił MKS MDK usłyszeli, że mogą korzystać z ewentualnych propozycji. A Legia w drugiej połowie maja zorganizuje nabór. - Szukamy graczy, którzy pomogą nam w walce o lepsze miejsce w tabeli - mówi Trybusz.

Siatkarska Legia w minionym sezonie była szóstym klubem stolicy. W PlusLidze występuje AZS Politechnika, tuż nad legionistami w drugiej lidze byli Czołg AZS UW oraz UMKS MOS Wola. W żeńskiej pierwszej lidze grała Sparta, która zakończyła sezon na miejscu spadkowym, ale w jej miejsce awansowała Wisła.