Superpuchar Polski. Legia - Lech. Uwaga! Remont wciąż trwa

Legia i Lech nie są gotowe na oficjalne mecze, ale już dziś wychodzą na murawę, żeby powalczyć o Superpuchar Polski (17:30, transmisja: Polsat Sport).
Superpuchar Polski to mecz pomiędzy wygranym ligi a zwycięzcą Pucharu Polski. Oba tytuły zgarnęła Legia - o trofeum na starcie nowego sezonu powalczy więc z Lechem, ogranym w finale PP. Na boisko wyjdą jednak zupełnie inne zespoły niż w majowym starciu na Stadionie Narodowym. Oglądając mecz o Superpuchar, możemy zobaczyć jedynie, jak wygląda przebudowa obu drużyn.

Trudniejsze zadanie ma nowy trener mistrza Besnik Hasi. Dziś wykluczony jest występ siedmiu spośród 12-13 czołowych piłkarzy, którzy sięgnęli po tytuł i PP, w tym reprezentantów Polski Michała Pazdana i Tomasza Jodłowca, Słowacji - Ondreja Dudy i Węgier - Nemanji Nikolicia. Oni odpoczywają po Euro 2016.

Do tego odszedł Artur Jędrzejczyk, bo Legia nie wykupiła go z Krasnodaru za milion euro, a do londyńskiego QPR za 2 mln euro sprzedała Ariela Borysiuka. Z trzecim już urazem w trakcie przygotowań zmaga się Kasper Hämäläinen, więc też nie zagra w Superpucharze.

Remont w poznańskiej drużynie nadzoruje trener Jan Urban. Zmiany były potrzebne, bo za Lechem wybitnie nieudany sezon - ledwie siódme miejsce w lidze, przegrany finał Pucharu Polski - klub nie zagra w europejskich pucharach. Z drużyny odeszło kilku słabszych piłkarzy, w tym Gergo Lovrencsics, który na Euro 2016 reprezentował Węgry. Dodatkowo dziś przy Łazienkowskiej zabraknie Karola Linetty'ego i Tamasa Kadara, bo muszą odpocząć po francuskim turnieju.

Hasi i Urban mają świadomość, że relaksujący się na plażach reprezentanci mogą już nie wrócić do Warszawy i Poznania. Pomysły na grę muszą układać bez ich udziału, a dziś czeka ich pierwszy test. Trener Legii chciałby pracować z Dudą, ale pomocnik próbuje przejść do Fiorentiny. Możliwe jest także odejście Pazdana - w jego przypadku w grę wchodzi kilka klubów. Pół roku temu Nikolić dostał zgodę na letni transfer, jeśli ktoś zaoferuje kilka milionów euro.

Przy konstrukcji drużyny trener Hasi gmera od czterech tygodni. Do czego doszedł? W tym czasie zdołał dokonać przeglądu kadry, ocenił dotychczasowych rezerwowych - nie jest zadowolony m.in. z kupionego za 800 tys. zł Michała Masłowskiego, który pewnie pójdzie do Piasta Gliwice. Przyjrzał się też pięciu nastoletnim piłkarzom, którzy latem trafili do Legii.

Dom buduje jednak bez fundamentów. Legia z ewentualnymi poważnymi zakupami czeka do momentu, gdy dowie się, co z Dudą, Pazdanem i Nikoliciem. Jeśli wkrótce odejdą, może się okazać, że tego lata przebudowa zespołu będzie przypominać naprawę samolotu w powietrzu. Już we wtorek mistrza Polski czeka start eliminacji Ligi Mistrzów i niewygodny rywal - Zrinjski Mostar z Bośni i Hercegowiny. Jedyny poważny transfer do drużyny to francuski rozgrywający Thibault Moulin, o którego dopraszał się trener Hasi. Do belgijskiego Beveren, skąd przyszedł, Legia przeleje ok. 1 mln euro. Albański szkoleniowiec, który ostatnie lata trenował Anderlecht Bruksela, naciska na kolejne wzmocnienia.

- Potrzebujemy jeszcze trochę czasu - mówi Hasi. - Ze względu na brak podstawowych graczy sporo tracimy. Gdy wrócą, będzie z pewnością łatwiej grać w taki sposób, w jaki chcielibyśmy. Ale poza tym myślę, że będziemy potrzebować kilku wzmocnień, zawodników, którzy podniosą jakość drużyny tak, by była w niej konkurencja na wymaganym poziomie - mówi.

Spokojniej jest w Lechu, gdyż nie startuje w Europie i czeka na pierwszy mecz ekstraklasy za osiem dni. Przyszedł m.in. rozgrywający Radosław Majewski, który, jak mówi trener Urban: "Trafił do nas, aby zapełnić miejsce po Linettym. Można zażartować, że Karola sprzedajemy już od dwóch lat, ale nie mogliśmy teraz czekać miesiąc z zatrudnieniem następcy do czasu, aż Karol faktycznie odejdzie".

Z tym może być problem, bo Lech oczekuje 4 mln euro za młodziana. Na Euro 2016 nie zagrał nawet minuty. Za piłkarzy, którym wygasły kontrakty (Lovrencsics i stoper Marcin Kamiński), pojawił się Maciej Makuszewski oraz Duńczyk Lasse Nielsen.

Podobnie jak remontujący Legię Hasi trener Urban też nie jest jednak do końca zadowolony: - Mamy dużo dyskusji na temat gry linii obronnej. W pomocy zebraliśmy zawodników kreatywnych, technicznych, co oznacza, że chcemy grać piłką. Natomiast brakuje nam obrońców wyprowadzających ją ze swojej połowy. Nielsen ma inne atuty - jest waleczny, twardy, dobrze gra głową. Ale jeśli stoper nie umie rozegrać piłki, rywal natychmiast się zorientuje i zaatakuje. f

EKSTRAKLASA GRA O HONOR

Trzecia i czwarta drużyna ekstraklasy rozegra dziś rewanże I rundy eliminacji Ligi Europy.

W pierwszych spotkaniach Zagłębie Lubin i Cracovia osiągnęły bardzo słabe wyniki. W Sofii 0:1 ze Slavią poległo Zagłębie, a Cracovia doznała porażki 0:2 z macedońską Shkëndiją Tetovo, m.in. przez słabą grę w defensywie. W rewanżu dziś o godz. 20 nie zagra Bartosz Kapustka, który odpoczywa po Euro. O godz. 18 w Lubinie zagra Zagłębie. W kadrze lubinian nie ma już Filipa Starzyńskiego, który był we Francji. Zagłębiu nie udało się go wykupić z belgijskiego Lokeren.