Dlaczego Legia rozstała się ze Stanisławem Czerczesowem?

Legii nie poprowadzi już Stanisław Czerczesow. Warszawian z Rosjaninem poróżniła wizja najbliższej przyszłości klubu. Jego miejsce zajmie zapewne Albańczyk Besnik Hasi.
Legia stawia się w trudnej sytuacji - zmienia trenera, część jej piłkarzy zagra na Euro, a za tydzień klub zaczyna przygotowania do sezonu, w którym znów będzie walczyć w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz 12 lub 13 lipca.

Pocieszające, że prawdopodobny nowy trener grał w Lidze Mistrzów i prowadził drużynę w fazie grupowej.

Kim jest Hasi? Jako środkowy obrońca lub defensywny pomocnik grał w Anderlechcie przez sześć sezonów od 2000 r. Karierę zakończył w 2008 r. w barwach Cercle Brugge i od razu wrócił do Brukseli, gdzie został asystentem Ariela Jacobsa. W 2010 i 2012 w tej roli świętował tytuł mistrza Belgii.

Po odejściu Jacobsa w 2012 r. został w sztabie nowego trenera Anderlechtu - Johna van den Broma. Obronił z nim mistrzostwo Belgii w 2013 roku, a po odejściu van den Broma do AZ Alkmaar w marcu 2014 r. samodzielnie dociągnął drużynę do tytułu. Latem otrzymał propozycję z Realu Sociedad, ale zdecydował się podpisać nową umowę z Anderlechtem.

I wtedy już oczekiwaniom nie sprostał. Kolejne sezony kończył na trzecim i drugim miejscu. W klubie uznano to za porażkę. W piątek 45-latek został zwolniony.

Jakim jest trenerem? W Belgii mówią, że to maniak taktyki, który stosuje różne ustawienia w zależności od rywala. Jego Anderlecht grał ofensywnie i stawiał na młodzież, choć akurat tych dwóch rzeczy wymagali od niego szefowie, wpisywały się one w filozofię klubu.

Ale dlaczego właściwie doszło w Warszawie do rozstania z Czerczesowem?

Przede wszystkim - nie była to sensacja. Przyszłość 53-letniego szkoleniowca w Warszawie stała pod znakiem zapytania od zakończenia ostatniego ligowego spotkania Legii z Pogonią Szczecin (3:0). Dzień po zakończeniu rozgrywek prezes Bogusław Leśnodorski rozmawiał z Rosjaninem trzy godziny. Szkoleniowiec oczekiwał od właścicieli klubu przede wszystkim wzmocnień drużyny przed eliminacjami Ligi Mistrzów oraz podwyżki dla siebie i swojego sztabu.

W Legii twierdzą, że z Rosjaninem nie poróżniły ich pieniądze. Uważają, że nowy trener i cały jego sztab kosztować będą więcej. Wyjaśniają, że mają plan rozwoju, do którego Rosjanin nie chce się dopasować. I dlatego odchodzi.

Legia chce wrócić na ścieżkę rozwoju, którą obrała po zwolnieniu Jana Urbana, a z której zboczyła z powodu złych wyników Henninga Berga. - Zależy nam, by wzmocnić Legię jako zespół. A zespół to nie tylko piłkarze. Chcemy minimalizować ryzyko w kwestiach pozornie nieistotnych, popracować nad szczegółami mogącymi choćby o 1 proc. poprawić coś w zakresie medycyny, diety, skautingu czy taktyki - mówił Leśnodorski kilka tygodni temu.

Czerczesow okazał się dla Legii inwestycją krótkoterminową. Rosjanin miał uratować warszawianom obchody stulecia istnienia poprzez zdobycie mistrzostwa i Pucharu Polski. Plan zrealizował w 100 proc.

Ale zarazem zdaniem klubu Czerczesow i jego ekipa nie gwarantują postępów. Ocena klubowa brzmi następująco: o ile sam Czerczesow posiada cechy wymagane na stanowisku pierwszego trenera, o tyle Władimir Panikow i Gintaras Stauce jako jego współpracownicy są za słabi. Rosjanin do samego końca szukał z Legią kompromisu, ale na rezygnację współpracowników się nie zgodził. I został zwolniony.Czy Stanisław Czerczesow gwarantowałby Legii odpowiedni rozwój?