Czech na miarę oczekiwań. Adam Hloušek rozwiązał kłopot Legii

Adam Hloušek rozwiązał problem Legii na lewej obronie. - To zawodnik o klasę lepszy od Tomasza Brzyskiego - mówi Tomasz Lipiński, ekspert stacji NC+.
Odkąd w lutym 2014 r. do rosyjskiego Amkara Perm odszedł Jakub Wawrzyniak, Legia przez kolejne dwa lata borykała się z problemem na lewej stronie obrony. Chociaż do gry Brzyskiego, który pozostał jedynym nominalnym zawodnikiem na tę pozycję, trudno było mieć większe zastrzeżenia, to brak konkurencji był dla warszawian kłopotem. Były piłkarz Polonii starzał się (w styczniu obchodził 34. urodziny), przytrafiały mu się też kontuzje (rok temu urazy przywodzicieli i mięśni brzucha wyeliminowały go na cztery miesiące), ale klub wciąż nie znajdował dla niego poważnego konkurenta.

W zeszłym sezonie przy Łazienkowskiej niewypałem okazał się Brazylijczyk Ronan, zimą testy oblał Nigeryjczyk Taye Taiwo, a minionego lata z Serba Bojana Nasticia w ostatniej chwili zrezygnował Henning Berg. Norweg, a później Stanisław Czerczesow szukali alternatywy dla Brzyskiego, ale żaden z próbowanych na lewej obronie zawodników nie spełnił oczekiwań. Rozwiązaniem problemu okazał się dopiero transfer Hlouška z niemieckiego VfB Stuttgart. Sprowadzony w styczniu Czech zagrał wiosną we wszystkich 10 meczach ekstraklasy i stał się jednym z najlepszych zawodników na swojej pozycji w całej lidze.

- Jego największym atutem jest siła, ale nie brakuje mu też boiskowej inteligencji i umiejętności ustawiania się. Na razie w lidze nie znalazł się zawodnik, który byłby w stanie mu zagrozić. Hloušek potrafił poradzić sobie nawet z Kamilem Mazkiem - najszybszym skrzydłowym w ekstraklasie. Czech jest o klasę lepszy niż Brzyski - mówi Tomasz Lipiński, ekspert stacji nc+.

Wyższość 28-latka nad sześć lat starszym Polakiem pokazują też statystyki InStat. Hloušek częściej wdaje się w pojedynki w obronie (13, Brzyski 9) i ataku (6, Brzyski 4). Jest w nich także skuteczniejszy - w defensywie wygrywa 58 proc. z nich (Brzyski 57 proc.), a w ofensywie 56 proc. (Brzyski 52 proc.). Czech traci też mniej piłek na mecz (9, Brzyski 11) oraz skuteczniej podaje w pole karne (45 proc., Brzyski 42 proc.).

Siła, szybkość, duża wydajność w obronie i ataku - to cechy, które bocznym obrońcom Legii są niezbędne przy agresywnej grze i stosowaniu wysokiego pressingu wymaganego przez Czerczesowa.

- Trener Legii na bokach obrony postawił na dobrze zbudowanych piłkarzy. Czerczesow szuka stabilizacji - obrońca przede wszystkim ma bronić, naciskać na rywala, a dopiero w drugiej kolejności atakować. Do takiej koncepcji Hloušek nadaje się idealnie. Jeśli Rosjanin nadal będzie trzymał się tej idei, to Czech nadal będzie kluczowym graczem jego drużyny - przekonuje Lipiński.

Hlouškowi w dobrej grze pomogły nie tylko wysokie umiejętności, ale także szybka aklimatyzacja. Urodzony w Turnovie (niespełna 60 km od granicy z Polską) zawodnik od samego początku złapał dobry kontakt z szatnią. W jego przypadku nie było mowy o barierze językowej - Hloušek rozumiał nasz język. Dziś z zawodnikami i pracownikami klubu porozumiewa się po polsku, a z niektórymi, jak np. z Michaiłem Aleksandrowem i Aleksandarem Prijoviciem, rozmawia po niemiecku. Z pierwszym z nich najczęściej dzieli pokój podczas przedmeczowych zgrupowań.

- Prawdziwą weryfikacją umiejętności Hlouška będą europejskie puchary. Tam zmierzy się z zawodnikami, których w polskiej lidze po prostu nie ma. Na razie jednak trudno doszukiwać się jakichkolwiek minusów w tym transferze - mówi Lipiński.