Ondrej Duda i Kasper Hämäläinen. Piłkarze Legii drugiego wyboru?

Czy ligowe gwiazdy, Ondrej Duda i Kasper Hämäläinen, mogą być na boisku razem? A jeśli tak, to na jakich pozycjach? - pytaliśmy jeszcze kilka dni temu. Dziś pytanie jest inne - czy i kiedy przebiją się do pierwszego składu Legii?
Dziś Duda i Hämäläinen są w Legii rezerwowymi - w niedzielnym meczu z Jagiellonią (4:0) reprezentanci Słowacji i Finlandii na boisku pojawili się w drugiej połowie. Duda zmienił Nemanję Nikolicia, a Hämäläinen - Aleksandara Prijovicia.

Patrząc na statystyki, występ Hämäläinena, który był na boisku o osiem minut dłużej niż Słowak, wygląda na bezbarwny. Fin nie uderzał ani razu, a do tego nie wygrał żadnego z dwóch pojedynków, nie zaliczył żadnego odbioru. Grał przez 25 minut, na tle dobrze lub bardzo dobrze grających kolegów z zespołu, niczym się nie wyróżnił.

Duda był od niego aktywniejszy - miał asystę przy golu Tomasza Jodłowca, oddał trzy strzały na bramkę, wygrał trzy z ośmiu pojedynków (38 proc.), zaliczył dwa udane odbiory i jeden przechwyt. Też zdecydowanie częściej podawał - aż 16 razy przy ośmiu próbach Fina, i był w tym skuteczniejszy - 75 proc. jego zagrań było dokładnych, kiedy Hämäläinen podawał z 63 proc. skutecznością.

Duda miał też znacznie więcej podań konstruktywnych, czyli do najbliższego zawodnika, który znajduje się w lepszej pozycji w celu rozwijania ataku - 14 (10 celnych) przy sześciu Fina (cztery celne). Ale też momentami Słowak za bardzo grał pod siebie, kosztem drużyny.

Co dalej z gwiazdami ligi? Widać, że sztab szkoleniowy Legii preferuje ustawienie 4-4-2. W takim drużyna Stanisława Czerczesowa rozpoczęła mecz z Jagiellonią, w takim najczęściej grała też w trakcie sparingów i na treningach. Z Jagiellonią dwójkę skutecznych napastników stworzył duet Prijović (dwie asysty) - Nikolić (dwa gole). Gdzie szansy mogą szukać Duda i Hämäläinen? W zmianie ustawienia na 3-5-2, w dobrej, lepszej od konkurentów pracy na treningach, kartkach lub kontuzjach konkurentów.

Ale w tej chwili w drużynie Czerczesowa nie sposób doszukać się słabych punktów. Dlatego trudno spodziewać się, by Rosjanin przed meczem z Zagłębiem Lubin (niedziela, godz. 15.30) zaczął mieszać w składzie i np. posadził na ławce skutecznych i produktywnych Nikolicia i Prijovicia.