Kary dla Legii za antyislamskie transparenty na meczu z Zagłębiem

Komisja Ligi ukarała sześć klubów za zachowanie podczas meczów ósmej kolejki ekstraklasy. Chodzi o antyislamskie transparenty i okrzyki na trybunach, w tym również na stadionie Legii.


Podczas piątkowego meczu Legii z Zagłębiem (2:2) na trybunach stadionu wisiały transparenty sprzeciwiające się przyjęciu muzułmańskich uchodźców. Sympatycy Legii przyszli na mecz m.in. z hasłami "Cała Legia głośno krzyczy - nie dla tej islamskiej dziczy", "Stop hijra" i flagą z przekreślonym symbolem Państwa Islamskiego. "Żyleta" na początku spotkania wykrzyczała również to samo hasło "Cała Legia głośno krzyczy - nie dla tej islamskiej dziczy".

Podobnie było na kilku innych stadionach podczas ósmej kolejki ekstraklasy. Sprawą zajęła się Komisja Ligi, która ukarała za te incydenty w sumie sześć klubów (oprócz Legii jeszcze Lechię, Śląsk, Jagiellonię, Lecha i Pogoń). Kara dla Legii to 10 tys. zł grzywny i zamknięcie "żylety" na jeden mecz oraz zakaz wyjazdowy na dwa mecze w zawieszeniu do końca sezonu.

Dodatkowo wszystkie kluby muszą przekazać stowarzyszeniom kibiców decyzję Komisji Ligi, a także do 30 września zorganizować z nimi spotkanie w kwestii przedstawienia polityki Ekstraklasy SA dotyczącej przeciwdziałania zachowaniom o charakterze dyskryminacyjnym. Sprawozdanie z takiego spotkania ma zostać przesłane Komisji Ligi.

"Wszystkie kary zostały zawieszone do końca sezonu, to znaczy, że w razie wystąpienia podobnych incydentów kary te automatycznie wejdą w życie. Dajemy organizacjom kibicowskim krótki czas na wyciągnięcie wniosków. Jest to kolejny dowód na to, iż Ekstraklasa stara się podnosić poziom bezpieczeństwa oraz kultury kibicowania na drodze dialogu. Wierzymy, że takie rozwiązanie, zamiast eskalować obecny kryzys, pomoże nam osiągnąć najważniejszy cel, jakim jest trwałe wyeliminowanie ze stadionów zachowań o charakterze rasistowskim oraz ksenofobicznym" - skomentował przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec.

W sprawie antyislamskich transparentów wywieszonych podczas piątkowego meczu na stadionie Legii Warszawa trwa też dochodzenie prowadzone przez stołeczną policję.

Podczas czwartkowego meczu Ligi Europy w Herning z FC Midtjylland sympatycy Legii wywiesili w sektorze gości biało-czerwoną flagę z godłem Polski i transparent z napisem "Europe wake up" (Obudź się, Europo - red.).

Że(L)azna jedenastka, czyli podsumowanie tygodnia (33): Porażka w Eindhoven, porażki w Chorzowie, czas zacząć wygrywać