Sport.pl

Legia bardziej fair play. Ale w poprzednim sezonie była ostatnia

Miniony sezon ekstraklasy Legia zakończyła na ostatnim miejscu klasyfikacji fair play. Po siedmiu kolejkach bieżących rozgrywek jest lepiej - legioniści zajmują szóstą pozycję.


Od kilku lat władze ekstraklasy prowadzą oddzielną klasyfikację fair play, która nagradza piłkarzy i kibiców za sportowe zachowanie, a karze za niewłaściwe. W rankingu za sezon 2014/2015 Legia zajęła ostatnie miejsce, wygrał Piast Gliwice. Sprawdziliśmy, na jakiej podstawie ekstraklasa prowadzi tę klasyfikację.

Fair play to nie tylko kary za żółte czy czerwone kartki, ranking uwzględnia aż sześć kryteriów, za które delegaci PZPN obserwujący mecz i sędziowie przyznają punkty. Końcowa klasyfikacja to wynik średniej z ocen za każdy mecz w sezonie.

Jeżeli drużyna w czasie meczu nie zostanie ukarana kartkami, to w pierwszej kategorii dostaje 5 punktów. Za każdą żółtą kartkę odejmuje się jej 0,5 pkt, za czerwoną - 1 pkt. Pod tym względem legioniści nie wyróżniają się szczególnie. W ubiegłym sezonie zebrali 74 żółte i 3 czerwone kartki, co daje im ósmy wynik w lidze (dla porównania - najczęściej karana kartkami Wisła Kraków miała 84 żółte i 3 czerwone, a najrzadziej karany Piast Gliwice - 57 i 0). Najwięcej żółtych kartek w Legii zobaczył Jakub Rzeźniczak - osiem, po sześć Ondrej Duda (dodatkowo jedną czerwoną), Ivica Vrdoljak i Łukasz Broź.

Delegaci mogą przyznać od 1 do 5 pkt za "grę pozytywną" (to drugie kryterium), czyli atrakcyjną dla widzów, ofensywną, płynną i widowiskową. Zachowanie wobec przeciwników (trzecie kryterium) - tutaj również obowiązuje skala 1-5 pkt, piłkarze są oceniani za szacunek wobec rywala, przestrzeganie przepisów, pozytywną postawę na boisku.

Podobnie jest w przypadku dwóch kolejnych kryteriów - punkty są przyznawane za zachowanie wobec sędziów i za postawę osób, które przebywają na ławce rezerwowych. Za ostatnie kryterium - zachowanie publiczności - można najwięcej zyskać lub stracić. Delegaci przyznają tutaj od 1 do 10 pkt. Dużo punktów zyskują więc kluby, których kibice kulturalnie dopingują swoją drużynę i nie obrażają rywali.

W sezonie 2014/15 Legia otrzymała średnią 6,778 pkt, przedostatnia w zestawieniu Pogoń 6,980, a pierwszy Piast Gliwice - 7,450. W tym sezonie jest o wiele lepiej - po siedmiu kolejkach Legia zajmuje szóstą pozycję ze średnią 7,219. Liderem rankingu fair play jest beniaminek Termalica Bruk-Bet Nieciecza (7,843), który wyprzedza Cracovię (7,633) i Jagiellonię (7,414).

Więcej o:
Komentarze (4)
Legia bardziej fair play. Ale w poprzednim sezonie była ostatnia
Zaloguj się
  • plkibic

    Oceniono 5 razy -1

    Jeżeli ranking jest prowadzony głównie na podstawie otrzymanych kartek, to to nie ma nic wspólnego z fair play, a już na pewno nie jest sprawiedliwe. Każdy sędzia daje kartki za co chce, wiec tak na prawdę sędzia decyduje o rankingu. Nie zmienia to jednak faktu, że Legia to bydlaki, a ich kibice to hołota i ostatnie miejsce maja z urzędu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX