Sport.pl

Zoria - Legia. Walki na ulicach Kijowa. Ranni polscy dziennikarze

- To był zwykły atak na naszych kibiców. Na ulicach Kijowa odbywa się regularne polowanie na nich, dwaj polscy dziennikarze zostali pobici, inni długo nie mogli wyjść z hotelu, bo czekały na nich grupki uzbrojonych ludzi - relacjonował sytuację w Kijowie przed meczem Zoria Ługańsk - Legia Seweryn Dmowski, dyrektor ds. komunikacji warszawskiego klubu. W meczu el. Ligi Europejskiej Legia wygrała z Zorią 1:0 po golu Michała Kucharczyka.


Kilka godzin przed czwartkowym meczem Legii Warszawa z Zorią Ługańsk w Kijowie doszło do zamieszek. Według relacji polskich świadków kibice Legii zostali zaatakowani przez ukraińskich chuliganów, głównie utożsamiających się z Dynamem Kijów i Dnipro Dniepropietrowsk.Pobici zostali m.in. dwaj dziennikarze. Jednym z nich jest fotoreporter Piotr Kucza, który zdjęcie pociętych pleców wrzucił na swojego Twittera. - Wracałem z kolegą do hotelu, zostaliśmy zaatakowani w przejściu podziemnym. Napastnicy, których było kilku, próbowali nożem rozciąć mi koszulkę. Żaden z nas nie miał na sobie barw Legii - mówi Kucza.

Ukraińskie media donoszą z kolei, że do największych starć doszło na Majdanie, a inicjatorami ulicznej bitwy byli Polacy, którzy rzucali racami i kamieniami. Expres.ua podaje, że ukraińskiej policji udało się dość szybko rozdzielić walczące strony.- To był zwykły atak na naszych kibiców. Na ulicach Kijowa odbywało się regularne polowanie na nich, dwaj polscy dziennikarze zostali pobici, inni długo nie mogli wyjść z hotelu, bo czekały na nich grupki uzbrojonych ludzi. Podczas podróży na stadion doradzano nam zdjęcie wszystkich tabliczek z herbem Legii. Stojąc w korku, widzieliśmy jednak sporo kilkuosobowych grupek w kominiarkach wyczekujących na rogach ulic - mówi Seweryn Dmowski, dyrektor ds. komunikacji w Legii, który poleciał z drużyną do Kijowa.

Mecz Legii z Zorią odbył się w Kijowie, ponieważ Ługańsk leży w strefie objętej konfliktem zbrojnym z prorosyjskimi separatystami. Rewanż za tydzień w Warszawie. Jeśli zespół ze stolicy Polski wygra dwumecz, zagra w fazie grupowej LE po raz trzeci z rzędu.

Przypomnijmy, że dzień przed meczem w Kijowie i we Lwowie również doszło do bójek między kibicami z obu krajów. Według ukraińskich mediów w Kijowie doszło do "ustawki" między chuliganami Legii i miejscowego Dynama. Polska strona twierdzi jednak, że to nie była zaplanowana bijatyka, tylko atak chuliganów z Ukrainy na kibiców Legii.

- W nocy ze środy na czwartek nasi kibice zostali zaatakowani w dwóch miejscach na terytorium Ukrainy - jedna grupa w Kijowie przez znacznie liczniejszą grupę kibiców Dynama, drudzy we Lwowie przez kibiców Karpat. Są to przypadki bezsensownej agresji. Niestety, do takich sytuacji na Ukrainie dochodziło już wcześniej - w zeszłym sezonie przed meczem Ligi Europy Dnipro - Saint Etienne w Kijowie grupa kibiców francuskich została napadnięta przez ponad stu kibiców Dynama - przyznał Dmowski.Więcej o:
Komentarze (300)
Zoria - Legia. Walki na ulicach Kijowa. Ranni polscy dziennikarze
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 396 razy 294

  "Ukraińskie media donoszą z kolei, że do największych starć doszło na Majdanie, a inicjatorami ulicznej bitwy byli Polacy, którzy rzucali racami i kamieniami."
  to tak to musiało być
  (gw nauczyła mnie
  że ukraińskie media zawsze mówią prawdę)

 • rezun-one

  Oceniono 329 razy 211

  Myślę że Prezydent Duda zaprosi co aktywniejszych Kijowian i odznaczy ich za męstwo i odwagę. Wszyscy wiedzą że kibice Legii to prorosyjscy terroryści.
  Siemoniuk może ich jeszcze przeszkolić.

 • kichchi

  Oceniono 392 razy 202

  prawicowe media razem z gw i tvn zaraz powiedzą że to wina bojowników putina

 • robinhood1990

  Oceniono 154 razy 128

  To jest ta miłość Ukraińców do przyjaciół Polaków...
  Gazeta przodowała w braterskich treściach, i śpiewała laudy na cześć ukraińskiej demokracji.
  Prezydent Komorowski nawet wsparł "braci" naszych nie lada sumką.
  Więc oni nas teraz bardzo kochają...

  Na pohybel sku...synom, tyle powiem...

 • bryt.bryt

  Oceniono 194 razy 128

  A w 2012 organizowalismy wspolnie Euro ...

 • antypopisowiec

  Oceniono 154 razy 124

  Zauważcie jedną rzecz w podawaniu wiadomości przez ukraińskie media. Stroną atakującą byli Polacy. Tak jak w Donbasie atakują tylko ruscy, Ukraińcy to niewinne baranki. Np. we Lwowie 8 naszych zaatakowało 20 "spokojnych" Ukraińców. I tak kibice Legii mieli szczęście, że Ukraińcy nie użyli wideł czy siekier jak ich dziadkowie na Wołyniu.

 • amelie2

  Oceniono 125 razy 97

  UPA, Bandera, Własow, Poroszenko - wszyscy są wrogami Polaków. Gdyby Poroszenko mógł to by powtórzył Wołyń - dzisiejsza gloryfikacja ukraińskich morderców i bandytów tego dowodzi. Ataki na Polaków, Orłow od 4 lat w więzieniu to efekty dzisiejszej ukraińskiej antypolskiej polityki i propagandy. Tylko Rosja może nas przed Ukraińcami obronić.

 • nino.rota

  Oceniono 108 razy 92

  ile Kopacz obiecała na POmoc Ukrainie, w tym na dozbrojenie?
  100 mln?

  POrażka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX