Legia wygrała z Lechem i awansowała do juniorskiej Ligi Mistrzów. Kiedy i z kim zagra? [RYWALE]

Legia w sobotę drugi raz wygrała z Lechem i dzięki triumfowi w finale Centralnej Ligi Juniorów zapewniła sobie udział w rozgrywkach młodzieżowej Ligi Mistrzów. Mecze pierwszej rundy zagra we wrześniu i październiku, a wśród potencjalnych rywali m.in. Ajax, Celtic, Schalke, Villareal i Torino.

W pierwszym meczu finału Centralnej Ligi Juniorów w środę w Warszawie Legia wygrała z Lechem Poznań 3:0. W rewanżu to również legioniści strzelili pierwsi gola. W ósmej minucie meczu rozgrywanego we Wronkach bramkarza Lecha pokonał Adam Ryczkowski. Gospodarze odpowiedzieli w pierwszej połowie dwiema bramkami, obydwie zdobył Robert Janicki - w 20. i 45. minucie.

Kilka minut po przerwie czerwoną kartką został ukarany Miłosz Szczepański i Legia musiała grać w dziesiątkę. W 60. minucie siły się wyrównały, ponieważ z boiska został usunięty Marcin Banaszak. Pięć minut później wyrównującą bramkę dla Legii strzelił Mateusz Wieteska, a chwilę później czerwoną kartkę zobaczył kolejny lechita - Jakub Zagórski. Do końca spotkania Legia grała z przewagą jednego zawodnika, a w samej końcówce zwycięskiego gola zdobył Tomasz Nawotka, który na boisku pojawił się kilkanaście minut wcześniej.

Zwycięstwo w finale Centralnej Ligi Juniorów oznacza, że Legia wywalczyła prawo gry w młodzieżowej Lidze Mistrzów (UEFA Youth League). To historyczny wyczyn, bo drużyna z Polski po raz pierwszy weźmie udział w tych rozgrywkach. Stało się to możliwe dzięki zmianie przepisów i rozszerzeniu ligi z 32 do 64 zespołów. Połowa z nich to drużyny juniorskie "dorosłych" klubów, które zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Będą grać między sobą jesienią, w tych samym terminach co ich starsi koledzy.

Druga połowa to kluby, które wygrały juniorskie ligi w swoich krajach. Teoretycznie Legia jesienią może zagrać z każdą z pozostałych 31 drużyn, UEFA nie stosuje w tych rozgrywkach rozstawienia, ewentualnie może podzielić je przed losowaniem w grupy odpowiadające regionom Europy, aby nie musiały bardzo daleko latać na mecze.

Na kogo może trafić Legia? Poniżej 29 drużyn, potencjalnych rywali Legii w UEFA Youth League: