Centralna Liga Juniorów. Młodzi legioniści rozgromili Lecha i są o krok od Ligi Mistrzów

Juniorzy starsi Legii Warszawa pokonali 3:0 rówieśników z Lecha w pierwszym meczu finałowym Centralnej Ligi Juniorów, który w środę odbył się na stadionie przy Łazienkowskiej. Rewanż w sobotę w Poznaniu.

Tegoroczna rywalizacja młodzieżowych zespołów Legii i Lecha w finale mistrzostw Polski juniorów starszych toczy się nie tylko o prymat w kraju, ale i o przepustkę do młodzieżowej Ligi Mistrzów. Od przyszłego sezonu rozgrywki te zostaną bowiem zreformowane i poszerzone do 64 zespołów - wezmą w nich udział najlepsze młodzieżowe drużyny z całej Europy, a nie jak dotychczas drużyny, których zespoły awansowały do "dorosłej" LM.

Stawka i obsada dwumeczu ściągnęła na trybuny stadionu przy Łazienkowskiej blisko tysiąc osób, które stworzyły obu drużynom namiastkę dorosłej rywalizacji. Mecz Legii z Lechem oglądali właściciele stołecznego klubu Dariusz Mioduski, Bogusław Leśnodorski i Maciej Wandzel, a także byli zawodnicy warszawskiej drużyny: Michał Żewłakow, Dariusz Dziekanowski i Cezary Kucharski. Na spotkaniu pojawili się również kapitan pierwszego zespołu Ivica Vrdoljak oraz członek sztabu szkoleniowego Henninga Berga Goncalo Feio.

Mecz zaczął się pod zdecydowane dyktando gospodarzy, którzy w pierwszych pięciu minutach mogli dwukrotnie pokonać bramkarza Lecha. Już w drugiej minucie po znakomitej, dwójkowej akcji Adama Ryczkowskiego i Rafała Makowskiego piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki Adriana Szadego. Cztery minuty później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i strzale głową Ryczkowskiego piłkę na linii bramkowej zatrzymał jeden z poznańskich obrońców.

Chociaż do końca pierwszej połowy obraz gry nie ulegał zmianie i stroną zdecydowanie przeważającą byli legioniści, to bliżej zdobycia pierwszej bramki byli poznaniacy. Po dobrej indywidualnej akcji w sytuacji sam na sam z Dawidem Leleniem znalazł się napastnik gości Piotr Kurbiel, ale w decydującym momencie nie potrafił on minąć bramkarza Legii i umieścić piłki w siatce.

Po przerwie to wciąż warszawianie byli stroną lepszą, tworzącą więcej okazji, ale piłkarzom Piotra Kobiereckiego zdecydowanie brakowało skuteczności. W 55. min uderzenie Roberta Bartczaka obronił Szady, a późniejsze strzały Makowskiego i Miłosza Szczepańskiego przelatywały obok poznańskiej bramki.

Swojego celu legioniści dopięli w 64. min. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Filipa Karbowego w polu karnym Lecha najprzytomniej zachował się Makowski, który uderzeniem z powietrza pod poprzeczkę nie dał najmniejszych szans Szademu na skuteczną interwencję.

Zanim poznaniacy otrząsnęli się po stracie pierwszego gola, to przy Łazienkowskiej przegrywali już 0:2. Po krótko rozegranym rzucie rożnym ładną indywidualną akcją popisał się wprowadzony na boisko pięć minut wcześniej Michał Trąbka, który uderzeniem na dalszy słupek podwyższył prowadzenie warszawian.

Na pięć minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego lechici zmarnowali najlepszą okazję w meczu i jedyną do zmniejszenia rozmiarów porażki. Po niezdecydowaniu i błędzie obrony Legii w sytuacji sam na sam z Leleniem znalazł się Kamil Jóźwiak. Poznański napastnik podjął jednak zbyt pochopną decyzję i uderzył obok bramki.

Niewykorzystana okazja zemściła się na gościach w doliczonym czasie gry. Po prostopadłym podaniu ze środka pola doskonałej okazji do pokonania Szadego nie zmarnował Mateusz Hołownia, który precyzyjnym strzałem ustalił wynik spotkania na 3:0. Tym samym warszawianie są o krok od zdobycia tytułu mistrza Polski i zagwarantowania sobie udziału w młodzieżowej Lidze Mistrzów. Rewanżowe spotkanie Lech - Legia odbędzie się w sobotę we Wronkach. Początek meczu o 17.

CLJ. Legia - Lech 3:0 (0:0): Makowski (64.), Trąbka (68.), Hołownia (90+6.)

Żółte kartki: Hołownia, Skowron.

Legia: Leleń - Skowron, Wieteska, Najemski, Hołownia, Makowski, Karbowy (72. Górka), Suchanek (52. Michalak), Szczepański (63. Trąbka), Bartczak, Ryczkowski (78. Nawotka).

Lech: Szady - Zagórski, Banaszak, Wojdak, Szubertowski, Gawron (90. Pawlicki), Rymar, Sanocki (68. Jóźwiak), Janicki, Nowicki (46. Roszczyk), Kurbiel (62. Janasik).

Zdjęcie Adidas Legia Warszawa koszulka treningowa lw22 Zdjęcie Legia Warszawa bluza biała herb kolekcja DNA M Zdjęcie SZLEG03: Legia Warszawa - szalik Adidas
Adidas Legia Warszawa koszu... Legia Warszawa bluza biała ... SZLEG03: Legia Warszawa - s...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info