Aston Villa i West Ham szykują oferty. Gdzie odejdzie Ondrej Duda?

Transfer 20-letniego Słowaka z Legii jest niemal przesądzony. Konkretnych ofert jeszcze nie ma, ale wkrótce mają je złożyć Aston Villa i West Ham United.


Prezes Bogusław Leśnodorski na łamach wtorkowego "Przeglądu Sportowego" zapewniał, że Legia dla Ondreja Dudy "ma ofertę z Southampton", przy tym zaprzeczył kwocie 7 mln euro, o której wcześniej pisała gazeta. Dwa źródła zapewniają nas jednak, że Legia nie otrzymała żadnej konkretnej propozycji z angielskiego klubu. Niczego nie ma na papierze.

Klub z południa Anglii faktycznie interesuje się Dudą, ale najpewniej są to ustne zapewnienia. Zainteresowanie "Świętych" na razie nie odbiega jednak od kilku innych angielskich klubów, jak Aston Villa czy West Ham, o których wiemy, że szykują się do złożenia pisemnych propozycji. - Praktyka w przypadku angielskich klubów jest taka, że nie dogrywają takich umów przed końcem sezonu - wyjaśnia człowiek działający na wyspiarskim rynku transferowym. Podobne zainteresowanie wykazują duże kluby z Włoch i Niemiec.

Brak konkretów nie oznacza, że kibice Legii powinni się spodziewać, że Słowak pomoże drużynie w nowym sezonie w eliminacjach Ligi Mistrzów lub Ligi Europy. Funkcję agenta zawodnika pełni obecnie jego ojciec. Ondrej Duda senior od dłuższego czasu jest zapraszany na spotkania przez kluby z całej Europy. Dyrektorzy sportowi tych klubów chcą przekazać mu, jakie propozycje mogą złożyć. Dostaje sygnały z różnych stron, porównuje, wybierze najlepszą. Ale na żaden klub nie może się na razie zdecydować, bo za zainteresowaniem zwyczajnie nie idą oferty.

Legii zależy na tym, żeby sprzedać Słowaka, ale dotąd więcej wokół jego transferu jest gry i ruchów pozorowanych niż konkretów. Sam piłkarz każdym meczem wciąż pracuje na swoją pozycję i determinację klubów w tym wyścigu. Duda dopiero w sobotę wrócił na boisko po trzech tygodniach przerwy (był zawieszony za czerwoną kartkę), w finale Pucharu Polski kilka razy błysnął, ale do formy z jesieni jeszcze mu daleko. Musi do niej wrócić, bo gdyby miał trafić do angielskiego klubu, to nawet w dyspozycji z jesieni w każdym z nich musiałby spędzić pierwszy sezon, wchodząc z ławki, aby przygotować się do standardu Premier League. Angielskie kluby pamiętają, że utonął jak dotąd jedyny zawodnik z pola transferowany z ekstraklasy do Premier League, czyli Aleksandyr Tonew, sprzedany w 2013 r. z Lecha do Aston Villi za 3,2 mln euro.

Spotkany przez nas przed finałem Ondrej Duda senior zapewnia, że przerwa przysłużyła się synowi w powrocie do formy. Odbywał w jej czasie także treningi indywidualne, dużo pracował nad dynamiką. Duda nie trenował zimą przez cztery tygodnie ze względu na kontuzję i dzięki przerwie mógł nadrobić stracony czas. To były zresztą drugie z rzędu zimowe przygotowania, które przegapił. Półtora roku temu treningów z pierwszym zespołem zakazały mu Koszyce. - To wszystko musiało się odbić na jego formie, ale teraz wraca do odpowiedniej dyspozycji - zapewnia Kazimierz Sokołowski, asystent trenera Henninga Berga.

W wiosennym meczu z Wisłą Kraków przy Łazienkowskiej zaliczył aż siedem tzw. kluczowych zagrań (tylko dwa celne), w spotkaniu z Lechem w Poznaniu - aż dziesięć prób dryblingów, a ze Śląskiem w Pucharze Polski - aż 15. Tyle nie notował w żadnym jesiennym meczu, ale brakuje mu udziału w golach. Wiosną Duda rozegrał w Legii 10 meczów, zaliczył dwie asysty, nie zdobył ani jednej bramki (udało mu się to w towarzyskim meczu reprezentacji Słowacji z Czechami). Jesienią zagrał w 28 spotkaniach, w których wbił osiem goli i miał siedem asyst.

Dla Legii sprzedaż Dudy oznacza pozyskanie środków na letnie transfery. Nie dziwne, że w trakcie sobotniego finału po faulu na Słowaku ławka rezerwowych eksplodowała jak po strzelonym golu. Poważna kontuzja Dudy w przededniu wysłania ofert przez zagraniczne kluby, w tym Aston Villę i West Ham, byłaby bardziej bolesna niż utrata mistrzostwa.Zdjęcie Adidas Legia Warszawa koszulka meczowa domowa S Zdjęcie Adidas Legia Warszawa koszulka treningowa lw22 Zdjęcie RLEG07: Legia Warszawa - koszulka Adidas
Adidas Legia Warszawa koszu... Adidas Legia Warszawa koszu... RLEG07: Legia Warszawa - ko...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o: