53 tys. złotych zebrane dla kombatantów. Efekty "Charytatywnej Wiosny Legii Warszawa"

Klub z Łazienkowskiej przekaże 53 tys. zł na konta dwóch organizacji powstańczych. To efekt akcji "Charytatywna Wiosna", a właściwie wysokiej frekwencji na meczu z Wisłą Kraków.


Od 1 marca do końca sezonu zasadniczego w ekstraklasie trwa "Charytatywna Wiosna Legii Warszawa". To akcja, w ramach której klub z Łazienkowskiej zobowiązał się przekazywać na określony, szczytny cel jedną złotówkę od sprzedanego biletu. Warunek jest jeden - na stadion musi przyjść co najmniej 20 tys. kibiców. Kwoty te mogą wzrosnąć do 2 i 5 zł, jeśli na trybunach pojawi się odpowiednio 25 lub 29 (i więcej) tys. ludzi.

- Akcja Legii odbiła się szerokim echem w mediach. Wpłynęło to na zainteresowanie gości naszego muzeum. Zwykli ludzie, którzy na co dzień nas odwiedzali, pytali, w jaki sposób mogą nam pomóc, gdzie kupić bilet na mecz Legii itd. - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego.

To właśnie muzeum było partnerem Legii 15 marca na meczu z Wisłą Kraków. Mistrzowie Polski zremisowali 2:2. Spotkanie przy Łazienkowskiej z trybun oglądało 26,5 tys. widzów. Oznacza to, że klub z Łazienkowskiej przekaże muzeum 53 tys. zł. - Obecnie trwają formalności związane z przygotowaniem umów o przekazaniu darowizny. Te pieniądze w przyszłym tygodniu trafią bezpośrednio do Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Armii Krajowej. Zostaną rozdzielone po połowie - tłumaczy Kotonowicz.

Już teraz emocji nie kryją przedstawiciele wybranych związków. - Bardzo się wzruszyliśmy, kiedy dowiedzieliśmy się, że ktoś zdecydował się nam pomóc właśnie w taki sposób. To piękny pomysł i cudowny gest, za który jesteśmy niezmiernie wdzięczni - mówi Halina Jędrzejewska, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

- Zapewniam, że żadna złotówka z przekazanej nam kwoty nie zostanie zmarnowana - od razu zaznacza Jędrzejewska. - Pieniądze przekażemy na pomoc socjalną, zdrowotną i opiekuńczą dla najbardziej potrzebujących kombatantów. A tych, niestety, nie brakuje. Wielu z naszych członków jest samotnych i schorowanych i bardzo potrzebuje każdego, nawet najmniejszego, pomocnego gestu. Na co dzień wspierają nas terenowe ośrodki pomocy społecznej. Ich pracownicy zajmują się ludźmi chorymi i niedołężnymi, ale przy ich całych chęciach trzeba z przykrością stwierdzić, że nie jest to pomoc w pełni wystarczająca - dodaje.

Marcowe spotkanie z Wisłą, za które pieniądze otrzymają kombatanci, było drugim w ramach "Charytatywnej Wiosny". Pierwszym meczem było starcie Legii z Podbeskidziem Bielsko-Biała (0:3). Wówczas zebrane środki miały trafić na konto UNICEF. Nie trafiły, bo na trybunach zasiadło zaledwie 12,7 tys. widzów. - Wymaga to od nas głębszej refleksji. Mogę jednak zapewnić, że nie zostawimy tej sytuacji bez śladu zainteresowania - mówił dzień po meczu z Podbeskidziem wiceprezes Legii Jakub Szumielewicz.

Czy klub z Łazienkowskiej będzie starał się w jakiś sposób zrekompensować UNICEF nieudaną zbiórkę pieniędzy? - Niekoniecznie będą to rozwiązania idące w kierunku przekazania pieniędzy, ale być może wybraną grupę dzieci zaprosimy na mecz Legii albo obdarujemy jakimiś upominkami - powiedział w czwartek Szumielewicz. - Ale zastanowimy się nad tym, dopiero po zakończeniu całej akcji. Po tym, jak już ją podsumujemy w przekroju wszystkich meczów.

Sobotni mecz z Piastem Gliwice także zaliczać się będzie do "Charytatywnej Wiosny". Tym razem, jeśli mistrzom Polski uda się osiągnąć odpowiednią frekwencję, pieniądze przekazane zostaną na rzecz Powiślańskiej Fundacji Społecznej, która pomaga biednym dzieciom.

W kolejnych dwóch spotkaniach pieniądze zbierane będą na Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Rodzin Poległych Żołnierzy "Pamięć i Przyszłość" (19 kwietnia, na meczu z Zawiszą Bydgoszcz), a także na Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa (29 kwietnia, na meczu z Pogonią Szczecin).