Liga Europy. O jakie pieniądze gra Legia?

350 tys. euro otrzyma od UEFA Legia, jeśli awansuje do 1/8 finału Ligi Europy. To nieznaczna część tego, co mistrzowie Polski już w tym sezonie zarobili, i tego, co jeszcze mogą w trwającej edycji LE zgarnąć.


350 tys. euro to suma, którą UEFA wręczy drużynom, które poradzą sobie w pierwszej fazie play-off. Niewielka, biorąc pod uwagę, ile na podobnym etapie zarabiają drużyny z Ligi Mistrzów, gdzie za awans do 1/8 finału płaci się dziesięciokrotnie więcej. Ale i tak Legii opłaca się walczyć o awans.

Większe pieniądze Legia uzyskałaby bowiem, pokonując kolejne szczeble - za awans do ćwierćfinału europejska federacja futbolu płaci 450 tys. euro, za grę w półfinale już milion euro, a za awans do finału rozgrywek - 2,5 mln euro. Zwycięzca otrzyma zaś sumę dwa razy większą.

Ewentualny zysk z awansu byłby jednak tylko częścią tego, co Legia w LE już w tym sezonie zarobiła. W trwającej edycji mistrz Polski podniósł z boiska już 2,9 mln euro. Składają się na nią nagrody za: awans do fazy grupowej (1,3 mln), pięć zwycięstw na tym etapie (po 200 tys. za mecz), zajęcie pierwszego miejsca w grupie i awans do 1/16 finału (odpowiednio 400 i 200 tys.).

Prócz tego Legii przysługuje także część kwoty z tzw. market pool, czyli pieniędzy uzyskanych m.in. z praw telewizyjnych i reklam. UEFA rozdziela je według "medialności" poszczególnych klubów, czyli np. biorąc pod uwagę atrakcyjność rywali czy oceniając wartość rynku reklamowego w konkretnym kraju. Już wiadomo, że będzie to wysoka kwota, bo Legia jest jedyną polską drużyną na tym etapie. Za zeszłoroczną przygodę w Lidze Europy Legia otrzymała z tej puli ponad 1,3 mln euro. UEFA rozdziela ją pod koniec rozgrywek.

Dodatkowym zarobkiem dla Legii są wpływy z biletów - w dniu rozgrywania meczu Ligi Europy w Warszawie to ok. 600 tys. euro. Te pieniądze w trakcie rywalizacji z Ajaksem przejdą Legii koło nosa - stołeczny zespół zagra z klubem z Amsterdamu przy pustych trybunach.Zdjęcie ADIDAS Piłka Legia Warszawa G72273 Zdjęcie ALEG09: Legia Warszawa - bluza Adidas Zdjęcie Legia Warszawa - Szalik 22345
ADIDAS Piłka Legia Warszawa Legia Warszawa - bluza Legia Warszawa - Szalik
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Czy Legia wyeliminuje Ajax?