Henning Berg opisuje styl gry Legii Henninga Berga: Szybko, do przodu, zespołowo...

- W ekstraklasie gramy trochę inaczej niż w europejskich pucharach, co jest spowodowane jakością przeciwników. Chcemy jednak grać szybki futbol: wysokie tempo, szybkie podania i poruszanie się na boisku - mówi trener Legii Henning Berg w rozmowie z Legia.com.


Norweski szkoleniowiec Legii, za którego kadencji zespół obronił mistrzostwo Polski i awansował do 1/16 finału Ligi Europy, w długiej rozmowie z Legia.com odpowiadał na pytania dotyczące wielu wątków. Berg m.in. opowiedział swoimi słowami o stylu, w jakim gra jego zespół.

- W ekstraklasie gramy trochę inaczej niż w europejskich pucharach, co jest spowodowane jakością przeciwników. Chcemy jednak grać szybki futbol: wysokie tempo, szybkie podania i poruszanie się na boisku - mówi trener Legii.

- Nasza piłka ma być ofensywna, "do przodu", ale nie gramy w ten sposób w każdym meczu i ciągle pracujemy nad tym, żeby znaleźć równowagę między tym, kiedy szybko atakować, a kiedy utrzymywać się przy piłce - dodaje Norweg. - Staramy się grać głównie po ziemi, a piłkarze muszą być ze sobą "połączeni", rozumieć się i grać kombinacyjnie.

- Praca zespołowa liczy się także w defensywie, gdzie zawodnicy poruszają się jako kolektyw - zaznacza Berg. - Piłkarze Legii muszą prezentować inne walory, mieć inne umiejętności, tak aby wzajemnie się uzupełniać na boisku i podnosić poziom zespołu. Bardzo ważną częścią pracy jest znalezienie odpowiednich pozycji dla piłkarzy, a także skomponowanie składu z graczy, którzy grają ze sobą dobrze.

Czy Berg rozważa ustawienie środka pomocy w trójkącie Ivica Vrdoljak, Ondrej Duda, Miroslav Radović z Orlando Sa jako wysuniętym napastnikiem? Teraz Legia gra w ustawieniu z Radoviciem na szpicy oraz Tomaszem Jodłowcem obok Vrdoljaka. - Oczywiście. Zawsze myślimy o tym, jak możemy zagrać i jaki jest nasz najlepszy zespół. To jest sprawa numer jeden. Nie myślmy o nazwiskach, konkretnych piłkarzach czy ich indywidualnych walorach.

- Jaka jest nasza najlepsza drużyna? Cóż, na pewno nie taka, w której jest ośmiu napastników czy ośmiu obrońców - zaśmiał się Berg. - To oczywiście zależy od meczu, jedna drużyna może być najlepsza na tego przeciwnika, a na innego - druga, chociaż nie można oczywiście ciągle robić zmian. Chodzi o znalezienie równowagi i piłkarzy, których umiejętności najlepiej się uzupełnią, abyśmy mogli zagrać nasz futbol, strzelać gole i nie tracić ich.

- Ale powtórzę: ustawienie, o którym pan wspomniał, jest możliwe. Tylko że zawsze, gdy ktoś mnie pyta, dlaczego jakiś piłkarz nie gra, odpowiadam: "OK, niech zagra, tylko powiedz mi, kogo mam w związku z tym posadzić na ławce". I odpowiedzieć na takie pytanie już nie jest tak łatwo - tłumaczy trener Legii.

Całą rozmowę z Henningiem Bergiem przeczytasz na Legia.com.