Tottenham zwycięzcą Legia Cup 2014. Legia dziewiąta [RELACJA]

Tottenham Londyn został zwycięzcą jubileuszowego, dziesiątego Legia Cup 2014. Anglicy wyprzedzili niemieckie drużyny - Herthę Berlin oraz Schalke 04 Gelsenkirchen. Legia zmagania zakończyła na dziewiątej pozycji.


Pod balonem przy Łazienkowskiej przez dwa dni toczyła się rywalizacja między młodzieżowymi zespołami z rocznika 2004 czołowych europejskich klubów. W gronie znalazła się także Legia Warszawa prowadzona przez Tomasza Włodarka i Jakuba Zapaśnika.

Dwudniowa rywalizacja przy Łazienkowskiej - zarówno przez obserwatorów, jak i uczestników - została uznana za sukces sportowy i organizacyjny. - To nie jest nasza pierwsza wizyta w Warszawie, więc nie dziwi nas doskonałe przygotowanie pod każdym względem. Po raz kolejny o turnieju w Polsce możemy wypowiadać się w samych superlatywach - powiedział po zakończeniu zmagań trener Herthy Berlin Lukas Kaulfuss.

- Turniej został przygotowany perfekcyjnie w każdym szczególe - chwalił organizatorów opiekun młodej drużyny Manchesteru United Eamon Mulvey. - Do przyjazdu do Warszawy skłoniła nas obsada tej rywalizacji. Jeśli mam być jednak szczery, to nie spodziewałem się aż tak wysokiego poziomu piłkarskiego.

- Na warszawskim turnieju spotkały się drużyny, które prezentują podobny poziom sportowy, ale ich styl gry znacznie się od siebie różni. Dla tych 9- i 10-latków możliwość rywalizacji z rówieśnikami grającymi znacznie inaczej jest niezwykle ważnym doświadczeniem. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że przyjechaliśmy do Warszawy. Chciałbym podziękować organizatorom za zaproszenie i mam nadzieję, że będzie nam dane jeszcze kiedyś wziąć udział w tym turnieju - dodał Mulvey.

Po pierwszym dniu rywalizacji, na podstawie wyników, wszystkie dziesięć zespołów podzielonych zostało na dwie pięciodrużynowe grupy gold i silver. Pierwszą z nich stworzyli: Hertha Berlin, Schalke 04, Tottenham, Manchester United i Liverpool. W drugiej mierzyli się: Legia, Sparta Praga, Ajax, AS Roma oraz Team Europa.

W obu grupach od samego początku trwała zażarta walka o jak najlepsze zaprezentowanie się na murawie i zajęcie możliwie najwyższej pozycji. Po 40 rozegranych w dwa dni meczach zwycięzcą turnieju okazał się Tottenham. Anglicy o końcowy triumf walczyli jednak aż do ostatniego spotkania, w którym mierzyli się z niepokonaną dotąd w turnieju Herthą. Niemcy triumfowali w poprzednich dwóch edycjach Legia Cup.

- W zeszłym roku wiedzieliśmy, że jesteśmy zdecydowanym faworytem, bo do Warszawy przywieźliśmy naprawdę mocny rocznik. W tej edycji chcieliśmy walczyć o wygraną i trzeba przyznać, że byliśmy bardzo blisko - podsumował występ swoich podopiecznych Kaulfuss.

Hertha, choć była bardzo blisko, to w tej edycji Legia Cup musiała uznać wyższość Tottenhamu. Mimo że w decydującym, ostatnim spotkaniu londyńczycy przegrywali 0:1 po szybko straconej bramce, to mecz ostatecznie wygrali 2:1, co zapewniło im końcowy triumf.

Młodzi legioniści rywalizację ukończyli na dziewiątej pozycji. Podopieczni Włodarka i Zapaśnika w pierwszym dniu pokonali AS Romę i Liverpool, przegrali natomiast ze Spartą Praga i Schalke 04. W niedzielę było minimalnie gorzej. Gospodarze turnieju niedzielę zaczęli znakomicie, bo w pierwszym meczu wzięli rewanż na Czechach, pokonując ich 3:2.

W kolejnych trzech spotkaniach legioniści musieli już jednak uznać wyższość rywali. Warszawianie przegrali 1:3 z Romą, 0:4 z Ajaxem i 1:3 z Team Europa.

- Indywidualnie, jak i drużynowo wypadliście naprawdę dobrze. Według mnie jedyne, czego wam zabrakło, to doświadczenia w rywalizacji z poważnymi przeciwnikami. My w Holandii mierzymy się z silnymi PSV i Feyenoordem, i to w turnieju zaprocentowało - komentował występ warszawian trener Ajaxu Amsterdam Dennis de Haan.

Po zakończeniu boiskowych zmagań przyszedł czas na rozdanie nagród i pierwsze podsumowania turnieju, który zgodnie uznany został za sukces zarówno organizacyjny, jak i sportowy stołecznego klubu. - Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale i wszystkim uczestnikom turnieju. Jestem pod wielkim wrażeniem waszych umiejętności, każdy z was ma ogromną szansę zaistnieć w profesjonalnym futbolu w przyszłości. Dziękuję wam za przybycie i mam nadzieję, że spotkamy się za rok - powiedział na ceremonii rozdania nagród większościowy udziałowiec Legii Dariusz Mioduski.

Młodym piłkarzom wszystkich drużyn nagrody wręczali także m.in. dyrektor wykonawczy Akademii Legii Ernest Waś, dyrektor sportowy klubu Jacek Mazurek, oraz zawodnicy pierwszej drużyny: Konrad Jałocha, Arkadiusz Piech, Bartosz Bereszyński i Guilherme.

Dwudniowe zmagania w charakterystyczny dla siebie sposób podsumował warszawski spiker, Wojciech Hadaj, który obsługiwał także turniej Legia Cup. - Wiem, że każdy z uczestników marzy, by kiedyś zagrać na Łazienkowskiej 3. W Legii, albo przeciwko niej w Lidze Mistrzów. Tego wam życzę, do zobaczenia - żegnał młodych piłkarzy Hadaj.

Wyniki drugiego dnia Legia Cup 2014:

Grupa Gold

Hertha Berlin - Schalke 04 2:1

Tottenham - Manchester United 2:0

Liverpool - Schalke 04 0:0

Hertha Berlin - Manchester United 2:0

Tottenham - Liverpool 3:1

Schalke 04 - Manchester United 2:1

Hertha Berlin - Liverpool 7:1

Tottenham - Schalke 04 1:2

Liverpool - Manchester United 4:2

Hertha Berlin - Tottenham 1:2

Grupa Silver

Sparta Praga - Legia Warszawa 2:3

AS Roma - Ajax Amsterdam 0:3

Sparta Praga - Team Europa 2:1

Legia Warszawa - AS Roma 1:3

Ajax Amsterdam - Team Europa 1:1

Sparta Praga - AS Roma 0:2

Legia Warszawa - Ajax Amsterdam 0:4

AS Roma - Team Europa 0:2

Sparta Praga - Ajax Amsterdam 0:3

Legia Warszawa - Team Europa 1:3

Klasyfikacja końcowa turnieju:

Tottenham

Hertha Berlin

Schalke 04

Liverpool

Manchester United

Ajax Amsterdam

Team Europa

AS Roma

Legia Warszawa

Sparta Praga