Legia otrzyma od UEFA 212 tys. funtów. Z tytułu Finansowego Fair Play

Co najmniej 24 mln funtów do podziału otrzymają od UEFA kluby, które zakwalifikowały się w tym sezonie do Ligi Mistrzów i Ligi Europy - poinformował ?The Telegraph?. Legii Warszawa, która zagra w fazie grupowej LE, przypadnie 212 tys. funtów.


24 mln funtów to kwota, którą do kasy europejskiej federacji wpłaciły drużyny, które złamały zasadę finansowego fair play. Europejskie Stowarzyszenie Klubów (ECA) zadecydowało, że pieniądze zostaną rozdysponowane między wszystkie drużyny, które w tym sezonie zagrały w europejskich pucharach - 80 proc. sumy trafi do klubów, które dostały się do Ligi Mistrzów i Ligi Europy, a 20 proc. do tych, które zagrały w kwalifikacjach do pucharów.

Najwięcej z polskich klubów otrzyma Legia Warszawa, która zagra w fazie grupowej Ligi Europy - z puli przypadnie jej 212 tys. funtów. - To wynika z porozumienia między UEFA a klubami. Te pieniądze należą do klubów i tam powinny wrócić - przyznał prezes ECA Karl-Heinz Rummenigge.

Finansowe Fair Play (FFP) obowiązuje od 2011 roku. Jego głównym założeniem jest, by kluby nie wydawały więcej, niż wynoszą ich przychody. W zeszłym sezonie z tego powodu wycofana z rozgrywek LE została Malaga. W tym sezonie zasadę złamały Manchester City oraz PSG - prócz kary finansowej muszą ograniczyć wydatki na rynku transferowym, zobowiązały się także do nie zwiększania wydatków na płace w najbliższych latach. Jeśli złamią zasadę - będą musiały dopłacić drugie tyle.