"Mistrz Kici" - premiera dokumentu o legendzie Legii Warszawa

Platforma nc+ wyprodukowała film dokumentalny o Lucjanie Brychczym. Brychczy, będący ikoną Legii, we wrześniu obchodzi 60-lecie pracy w klubie. Premiera filmu 9 września o 20 w Canal+ Sport.


"Kici" - po węgiersku "mały" - taki przydomek nadał Brychczemu trener Legii Janos Steiner. Inni od lat mówią do legendarnego legionisty per "Mistrzu". "Mistrz Kici" - film, który powstał dla uczczenia i uhonorowania byłego znakomitego piłkarza - nie mógł nosić innego tytułu.

- Dokument jest efektem kilkuletniej pracy, polegającej nie tylko na zbieraniu materiałów, ale i samym namówieniu pana Lucjana na wspomnienia, co wcale nie należało do rzeczy łatwych - przyznał twórca filmu Grzegorz Kalinowski.

Dziennikarzowi nc+ nie tylko udało się nakłonić na zwierzenia stroniącego zwykle od mediów i blasku reflektorów legendarnego piłkarza Legii, ale także ukazać wiele ciekawych historii i anegdot - autor dociera do rodzinnego miasta Brychczego, spotyka się z jego dawnymi kolegami z boiska, wspomina jego grę ze słynnymi dziennikarzami czy osobami związanymi z Legią - m.in. z Andrzejem Strejlauem, Wiktorem Bołbą czy Bogusławem Leśnodorskim. Współwłaściciel Legii mówi: - Nowym piłkarzom powinniśmy opowiadać historię Lucjana Brychczego w Legii. To zmieniałoby ich optykę na możliwość gry w warszawskim klubie.

Sam Brychczy w błyskotliwy sposób opowiada o swojej karierze. Wspomina m.in. okoliczności pierwszego transferu, kiedy - namówiony przez proboszcza parafii w Łabędach - przeszedł do tamtejszego ŁTS, a w nagrodę otrzymał rower. Opowiada także o okolicznościach zostania kapitanem Wojska Polskiego - gdy przed meczem z Unią Racibórz generał dywizji Zygmunt Duszyński powiedział mu: "Cztery gole, cztery gwiazdki". A Brychczy Unii wbił właśnie cztery.

- Niemal każdy zna suche fakty związane z jego karierą, rekordy, które ustanawiał, ale niewielu miało okazję poznać go bliżej. Ten film pokazuje postać nie tylko niezwykłego piłkarza, ale i wspaniałego człowieka. Rzadko zdarza się obcować z żywą legendą, a ten film daje taką możliwość - dodaje Kalinowski.

"Mistrz Kici" to dokument, który spodoba się nie tylko fanom sportu, choć dla kibiców Legii jest pozycją wręcz obowiązkową. Premiera w Canal+Sport we wtorek 9 września o 20. Film powstał w ramach cyklu "Sport bez fikcji".