Smerfy trenowały na Legii. Ruszyło piłkarskie przedszkole [ZDJĘCIA]

300 dzieci zostało zgłoszonych do programu Legia Soccer Schools. I już po pierwszych sobotnich zajęciach zorganizowanych przez Akademię Piłkarską Legii Warszawa wiadomo, że inicjatywa stołecznego klubu okazała się sukcesem.


Sobotnie zajęcia na bocznym boisku przy Łazienkowskiej rozpoczęły się o godz. 14. Kolejne startowały o 15.15 i 16.30. Podczas każdej tury maluchy w wieku od trzech do siedmiu lat podzielone były na grupy wiekowe - każda z nich liczyła od 10 do 12 uczestników. W czasie jednej godziny ćwiczyło jednocześnie osiem grup.

W sobotę trenerzy akademii wcielili się w rolę Papy Smerfa oraz Smerfetki - popularnych postaci ze słynnej bajki dla dzieci. Uczestnicy, co oczywiste, nazwani zostali Smerfami. Każde kolejne zajęcia posiadać będą motyw przewodni z popularnych kreskówek.

Ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego trenera Akademii Legii i jego asystentki zapoczątkowała intensywna rozgrzewka. W jej trakcie dzieci uczestniczyły w zajęciach koordynacyjno-ruchowych. Najmłodsi pod czujnym okiem opiekunów brali udział w zabawach z kolorowymi pachołkami i małymi piłkami.

Po kilkunastu minutach trenerzy zarządzili proste ćwiczenia z futbolówkami. Dzieci uczyły się zagrań piłki głową i jej podstawowego prowadzenia w czasie truchtu. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali jednak prawdziwej gry i możliwości zdobywania goli.

W kolejnym etapie ćwiczeń trenerzy podzielili swoje grupy na dwa, trzy zespoły, które rozegrały między sobą symboliczne spotkanie. Wszystko na małej przestrzeni, a celem były bramki odpowiednio dostosowane do wzrostu przyszłych piłkarzy. Zajęcia, które okazały się wspaniałą zabawą, zwieńczone zostały treningiem strzeleckim, podczas którego maluchy uderzały piłkę do pustej bramki. Każdy gol dawał strzelcom nieopisaną dawkę radości.

- Zajęcia przeprowadzane jednego dnia nie będą się od siebie znacząco różniły - mówił Adel Besić, jeden z trenerów APLW, który odpowiedzialny jest za pracę z maluchami. - Programy treningu dla trzylatków i siedmiolatków nie różnią się od siebie w zasadniczy sposób. Wiadomo jednak, że z dziećmi odrobinę starszymi można wykonać nieco więcej ćwiczeń na zadowalającym poziomie organizacyjnym. Mam tu na myśli na przykład proste pojedynki jeden na jednego, które z najmłodszymi są trudne do przeprowadzenia - dodał Besić.

Choć zdarzały się wyjątki, to zdecydowana większość dzieci opuszczała Łazienkowską z uśmiechem na twarzach. Zajęcia, a szczególnie pomysł na ich przeprowadzenie, okazały się strzałem w dziesiątkę. Rodzice maluchów nie ukrywali swojego zadowolenia i dumy z postawy swoich pociech.

Kolejny trening pod patronatem Legia Soccer Schools odbędzie się w przyszłą niedzielę, 13 kwietnia.