Dominika Furmana wielki transfer po słabej jesieni

Toulouse zapłaci za 21-letniego pomocnika Legii 3 mln euro. Część pieniędzy z transferu mistrzowie Polski przeznaczą na nowych piłkarzy.


Legia we wtorek wypożyczyła na rok z Ole Brasil 22-letniego Brazylijczyka Guilherme. Skrzydłowy od 2009 r. występował w Portugalii, ostatni sezon spędził w rezerwach Sportingu Braga.

Na wtorkowym treningu Guilherme minął się z Furmanem. Pomocnik Legii w poniedziałek uzgodnił warunki kontraktu z Toulouse, w środę poleci do Francji i podpisze czteroipółletni kontrakt. Jego nowa drużyna po 20 kolejkach jest dziesiąta w Ligue 1, traci sześć punktów do czwartego miejsca dającego grę w eliminacjach Ligi Europejskiej.

Legia dostanie za Furmana 3 mln euro - menedżerskie prowizje to ok. 10 proc. sumy transferowej, reszta wpłynie do kasy klubu. Za większe pieniądze odchodzili z Łazienkowskiej tylko Łukasz Fabiański do Arsenalu (3,5 mln euro) i Maciej Rybus do Tereka Grozny (3,2 mln euro). Z ekstraklasy drożej sprzedano trzech Polaków - Adriana Mierzejewskiego do Trabzonsporu (5,2 mln), Roberta Lewandowskiego do Borussii (4,5 mln) i Macieja Żurawskiego do Celticu (3 mln).

Klub z Warszawy na sprzedaży Furmana zrobił świetny interes. Piłkarz uważany jest za utalentowanego, ale jesienią grał słabo. Nie strzelił ani jednego gola, nie konstruował akcji, nie rozbijał ataków rywali. - Nie jestem z siebie zadowolony. Mam pretensje o kilka goli, które padły po moich błędach. Brakuje mi też bramek. Miałem tylko dwie asysty, mało jak na środkowego pomocnika - mówił kapitan młodzieżówki.

Furman do Legii trafił w 2005 r. W pierwszym zespole zadebiutował dwa lata temu, w poprzednim sezonie grał regularnie. W sumie wystąpił w 70 spotkaniach Legii, strzelił trzy gole.

Mistrzowie Polski zimą nastawieni są na transfery bezgotówkowe, ale na pewno część pieniędzy ze sprzedaży Furmana wydana zostanie na nowych piłkarzy. Legia w najbliższych tygodniach chce pozyskać obrońcę Pawła Stolarskiego z Wisły i ofensywnego pomocnika Ondreja Dudę z MFK Koszyce. Obu zawodnikom kończą się kontrakty, ale Legia będzie musiała zapłacić rekompensaty za wyszkolenie obu - odpowiednio 200 i 300 tys. euro.

Obserwuj autora na Twitterze

Czy Dominik Furman zostanie w 2014 roku podstawowym graczem Tuluzy?