Legia musi grać w Lidze Mistrzów, żeby zarabiać

Minus 2,5 mln złotych - to wynik finansowy Legii Warszawa na koniec sezonu 2014/2015. Serwis legia.com.pl omawia raport finansowy klubu na dzień 30 czerwca 2015 roku. Na razie nie wiadomo, jak bardzo sytuację mistrzów Polski poprawia gra w Lidze Mistrzów, ale jasne jest, że zespół ze stolicy potrzebuje tych rozgrywek, by zarabiać
W ciągu ostatnich 10 lat roczne przychody Legii z działalności podstawowej wzrosły z kilkunastu do około 100 milionów złotych. Nie są tu liczone wpływy ze sprzedaży zawodników. A skoro tak, to do 100 milionów z sezonu 2014/2015 trzeba dodać jeszcze około 16 - analizuje legia.com.pl ».

Rosną przychody, ale coraz wyższe są też koszty działalności. Dlatego w ostatnim okresie ujętym w raporcie Legia zanotowała stratę 2,5 mln złotych netto.

Za sezon 2015/2016 wynik powinien być trochę lepszy, bo do zarobków z gry w Lidze Europejskiej Legia po stronie wpływów będzie mogła sobie zapisać transfery z klubu Miroslava Radovicia i Krystiana Bielika. Prawdziwą zmianę na plus zapewne przy Łazienkowskiej zanotują za trwający właśnie sezon. Możliwe, że przychody za ten czas dojdą do 200 mln złotych. To oczywiście efekt gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

Legia potrzebuje stałej gry w europejskich pucharach, by nie ponosić finansowych strat i stałego udziału w Champions League, by zarabiać, a dzięki temu się rozwijać. Na razie zysk jest jednorazowy, będzie go można spożytkować na finansowanie budowy ośrodka treningowego i na transfery, a część zapisać po stronie oszczędności na przyszłość. Ta byłaby na pewno spokojniejsza, gdyby nie problemy z pseudokibicami. Oczywiście piłkarsko Legia nie jest pewna gry w Lidze Mistrzów w następnym sezonie, zwłaszcza że po 14 kolejkach Lotto Ekstraklasy nie jest faworytem do tytułu mistrza Polski. Ale jeszcze większym problemem jest fakt bycia na cenzurowanym w UEFA. Instytucja prowadząca wszystkie europejskie rozgrywki ma Legię na liście klubów karanych najczęściej. Każde kolejne przewinienie chuliganów nazywających się kibicami warszawskiego klubu może spowodować, że zostanie on wykluczony z pucharów nawet na kilka lat.

"Zespół ma poważną stratę do mocnej kadrowo Lechii Gdańsk, co czyni obronę tytułu mistrzowskiego co najmniej nieoczywistą. 'Grupy kibicowskie' mają największy od długiego czasu kłopot ze zdefiniowaniem swojej roli w klubie, przez co wisi nad nami perspektywa kolejnych strat finansowych, czy nawet ostateczny cios w postaci wyrzucenia z Europy. Na domiar złego pożarli się właściciele, co dopełnia nastroju niepewności i tymczasowości. W efekcie mamy paradoks - sezon 2016/2017 będzie rekordowy jeśli chodzi o finanse, a mimo to z przyczyn podanych wyżej Liga Mistrzów w ogóle nas nie cieszy, a co więcej - mamy prawo czuć się jak na Titanicu na moment przed katastrofą" - podsumowuje legia.com.plPięć największych fochów Cristiano Ronaldo. Afera koszulkowa i mikrofon w stawie to tylko początek