Iga Świątek podbija Paryż. 15-letnia tenisistka Legii awansowała do ćwierćfinałów singla i debla

Siedem wygranych meczów, bez straty seta, ze starszymi i wyżej rozstawionymi rywalkami. Zawodniczka Legii Iga Świątek w piątek walczyła o półfinały juniorskiego turnieju Wielkiego Szlema w Paryżu. W ćwierćfinale nie dała jednak rady Rosjance Anastazji Potapovej.
Jest jedną z najmłodszych zawodniczek w stawce. 15. urodziny obchodziła w deszczowy wtorek w Paryżu, czekając na pogodę do grania. Młodsza od niej (dokładnie o trzy miesiące) w najlepszej ósemce juniorek, które dostały się do ćwierćfinałów Rolanda Garossa jest tylko reprezentująca USA Amanda Anisimowa (nr 5 na światowych listach rankingowych).

Polka w rankingu zajmuje 47. miejsce, dlatego do głównego turnieju w Paryżu musiała się przedzierać przez kwalifikacje, w których pokonała Holenderkę Ninę Kruijer i Chinkę Jia Qi Ren, zawodniczki starsze od niej, ale niżej ulokowane w rankingu (odpowiednio 94. i 72. pozycja).

W pierwszej rundzie zasadniczej fazy turnieju najlepsza polska juniorka trafiła na dwa lata starszą od niej Rumunkę Georigę Craciun. Na pojedynku z 13. rakietą rankingu miała zakończyć się francuska przygoda Polki, ale Iga nieoczekiwanie wygrała 6:3, 6:2. A potem już się rozkręciła - w drugiej rundzie poradziła sobie z Japonką Mai Hontamą (24. w rankingu), a w trzeciej z urodzoną w Moskwie, ale reprezentującą USA Sofią Kenin (16. w rankingu). W ćwierćfinale Polka nie dała już jednak rady 7. w rankingu, a rozstawionej w turnieju z nr 4, Rosjance Potapovej i przegrała w trzech setach: 6:4, 3:6, 0:6.

Świątek, dla której to debiut w Wielkim Szlemie, wygrywa ze starszymi i wyżej rozstawionymi zawodniczkami również w deblu. Jej partnerką deblową jest dwa lata od niej starsza Włoszka Federica Bilardo (nr 86.), z który wyeliminowały turniejową szóstkę, brytyjsko-węgierską parę Jodie Burrage - Panna Udvardy. W drugiej rundzie, która dała im awans do ćwierćfinału pokonały parę paragwajsko-rumuńską Lara Escauriza - Ioana Minca.

Zarówno w singlu, jak i w deblu zawodniczka Klubu Tenisowego Legia (kilka miesięcy temu zmieniła barwy klubowe, wcześniej reprezentowała Merę Warszawa) zagra w ćwierćfinale. W grze pojedynczej jej rywalką będzie starsza od niej zaledwie o dwa miesiące Anastazja Potapowa. Rosjanka to obok wspomnianej Anisimowej jedyna zawodniczka w pierwszej dziesiątce rankingu (zajmuje teraz 7. miejsce) z rocznika 2001. Pozostałe zawodniczki są starsze są o rok, dwa lub trzy. W deblu dojdzie do pojedynku polsko-włoskiego, rywalkami Igi i jej partnerki będą rodaczki Bilardo - Tatiana Piero i Lucrezia Stefanini.

O wiele gorzej w Paryżu poszło innemu legioniście Kacprowi Żukowi, dla którego był to drugi juniorski turniej Wielkiego Szlema. W styczniu w Australii odpadł w pierwszej rundzie singla i w ćwierćfinale debla (w parze z Piotrem Matuszewskim z AZS Poznań). Z kortami Rolanda Garossa 17-latek pożegnał się jeszcze szybciej. 28. w rankingu Polak przegrał w pierwszej rundzie z Hiszpanem Nicolą Kuhnem (24. na świecie). W deblu, ponownie w parze z Matuszewskim, pokonała ich para kanadyjsko-niemiecka Benjamin Sigounin i Louis Wessels.