Jak Warszawa szykuje się do organizacji finału Pucharu Polski

48 tys. kibiców obejrzy 2 maja finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na trybunach zasiądzie po 10 tys. kibiców Legii i Lecha, którzy do Warszawy przyjadą aż ośmioma pociągami specjalnymi. Jak stolica przygotowuje się do organizacji tego spotkania?


Finał Lech - Legia na Narodowym będzie jednym z najpoważniejszych wyzwań dla miasta w kwestii zabezpieczenia imprezy masowej w ostatnich latach. Nikt nie chce, by doszło do powtórki sytuacji sprzed trzech lat w Bydgoszczy, gdzie mecz o trofeum między tymi drużynami zakończył się zamieszkami.

Zainteresowanie meczem na Narodowym jest ogromne. W żaden sposób nie można porównać go tego sprzed roku, bo chociaż na spotkaniu Zawiszy z Zagłębiem Lubin na stadionie pojawiło się ponad 37 tys. kibiców, to biletów nie brakowało. Wręcz przeciwnie - wejściówki rozdawane były nawet uczniom w szkołach. Teraz jest zupełnie inaczej.

Do wolnej sprzedaży na tzw. sektory neutralne trafiło 20 tys. biletów - pula ta została już jednak wyczerpana. Legia i Lech dostały po 10 tys. wejściówek, których sprzedażą zajmują się same kluby. W sumie na trybunach PZPN spodziewa się ok. 48 tys. kibiców. Reszta miejsc, czyli ok. 10 tys. krzesełek, tworzyć będą sektory buforowe oddzielające sektory neutralne od kibiców Legii i Lecha.

Jak wyglądają przygotowania do meczu? - Jesteśmy na etapie końcowym postępowania administracyjnego, by wydać ostateczne pozwolenie na organizację spotkania dla PZPN. Związek przedstawił plany zabezpieczenia meczu i otrzymał już pozytywną opinię od policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Organizator musi jeszcze uzupełnić pewne kwestie w dokumentach i wtedy będę gotowa do wydania ostatecznej zgody na organizację meczu - mówi Ewa Gawor z biura bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

I dodaje: - W ostatnich dniach odbyłam spotkania koordynujące ze służbami mundurowymi i miejskimi w zakresie zabezpieczenia dojazdu na stadion obu grup kibicowskich. Dotyczyło ono obsługi komunikacji miejskiej, ewentualnych zmian tras części linii autobusowych i tramwajowych oraz, w razie potrzeby, zamknięcia mostu Poniatowskiego. Będzie to pierwsza impreza masowa na Stadionie Narodowym, której uczestnicy korzystać będą z drugiej linii metra. Chcemy jak najszybciej oszacować możliwe zainteresowanie kibiców metrem i kolejką podmiejską, by zdecydować, czy koniecznie będzie zamykanie mostu, tak jak w przypadku innych imprez na tym obiekcie.

Kibice Legii, którzy kupili bilety z klubowej puli, na Narodowy dostaną się pieszo. Dla warszawskich fanów przygotowywana jest specjalna trasa marszu na to spotkanie, jej przebieg jest w trakcie ustaleń. Jak miasto przygotowuje się na przyjęcie kilku pociągów specjalnych z kibicami Lecha? - We wtorek odbyło się stosowne spotkanie na którym padły dwie propozycje przetransportowania fanów z Poznania na Stadion Narodowy. Jedną z nich jest podstawienie pociągów specjalnych na stację Warszawa Stadion, a drugą dowóz ich na stację Warszawa Wschodnia - wyjaśnia Gawor.

- Policja i biuro bezpieczeństwa zaproponowały pierwsze rozwiązanie, ale uzależnione jest ono od przewoźnika - dodaje Ewa Gawor. - Ten musi sprawdzić, czy istnieje taka możliwość z uwagi na fakt, że stacja Warszawa Stadion leży na podmiejskiej linii kolejowej, po której poruszają się pociągi Kolei Mazowieckich. Nie chcemy, by ruch pociągów został sparaliżowany. Ostateczna decyzja powinna zapaść do końca tego tygodnia.

O liczbie policjantów, która zostanie zaangażowana w obsługę spotkania, w Komendzie Stołecznej Policji nikt nie chce mówić. - Do meczu zostało jeszcze dużo czasu, więc nie wszystkie decyzje zostały jeszcze podjęte. Liczba służb mundurowych, która zostanie wyznaczona do zabezpieczenia imprezy, jest naszą wewnętrzną informacją. Mogę jedynie zapewnić, że każdy uczestnik na meczu będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo - powiedział nam rzecznik prasowy KSP st. asp. Mariusz Mrozek.

Zdjęcie Adidas Performance korki AD543A153-A11 Zdjęcie RLPN15: Lech Poznań - koszulka Nike Zdjęcie Adidas Legia Warszawa koszulka meczowa domowa S
Adidas Performance korki AD... RLPN15: Lech Poznań - koszu... Adidas Legia Warszawa koszu...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info