Sport.pl

Reaktywacja siatkarzy Legii. Trudne początki w II lidze

Trenują przy Naddnieprzańskiej, grają przy Polnej, występują pod szyldem Legii - siatkarze sekcji, która chce nawiązać do sukcesów sprzed lat, na razie sezon w II lidze zaczęli od dwóch porażek.


Siatkówka pod szyldem Legii ma długą tradycję i sporo sukcesów na koncie: między innymi osiem tytułów mistrza Polski zdobytych w latach 60. i 80. Po kilkuletniej przerwie sekcja się reaktywowała pod nazwą MKS MDK Legia Warszawa, a jej trzon stanowią siatkarze z rocznika 1995, którzy dwa lata temu zdobyli tytuł mistrza Polski kadetów.

Siatkarze oficjalnie dołączyli do legijnej rodziny w lipcu tego roku, podobnie jak wcześniej hokeiści, rugbyści czy bokserzy. Mają prawo do użytkowania barw i herbu klubu. Podczas podpisywania umowy Jakub Szumielewicz, członek zarządu Legii mówił: - Będziemy wspierać sekcję na zasadach podobnych do tych, jakie obowiązują w przypadku pozostałych - będziemy użyczali siatkarzom sprzęt sportowy, mogą liczyć na naszą pomoc przy wyjazdach na mecze, będziemy starali się także promować tę sekcję w mediach.

Czy po trzech miesiącach rzeczywiście tak się stało? - Tak, otrzymujemy duże wsparcie od piłkarskiej Legii, możemy na przykład korzystać z klubowego autokaru, kiedy go nie potrzebują piłkarze, klub pomógł też w kwestii strojów. Dużą pomocą jest też współpraca marketingowa z klubem i promocja wydarzeń. Jesteśmy obecni na stronie głównej Legii i jej portalach społecznościowych, dotarcie do dużej liczby fanów jest wtedy łatwiejsze - wylicza wiceprezes sekcji Michał Trybusz.

Klub ma kilku sponsorów, ale wciąż szuka kolejnych, dzięki którym miałby zagwarantowany spokojny byt. - Na te podstawowe rzeczy mamy fundusze, ale oczywiście przydałyby się jeszcze dodatkowe środki. Na co potrzebujemy pieniądze? To głównie koszty organizacji meczów w Warszawie, około 1500 zł za mecz. Na cały sezon wystarczy nam kilkadziesiąt tysięcy złotych, całkowicie nasze potrzeby zaspokoiłaby kwota w wysokości około 100 tys. złotych - dodaje Trybusz.

Przez trzy miesiące siatkarze trenowali pod okiem trenera Michała Rybaka, grali sparingi, wystąpili też w Memoriale Zdzisława Ambroziaka w Arenie Ursynów, a w ostatni weekend września wystartowali w rozgrywkach II ligi. Pojechali do Hajnówki, gdzie w inauguracyjnym meczu przegrali z gospodarzami 1:3. W sobotę przegrali drugi mecz ligowy - na hali przy ulicy Polnej w Warszawie pokonał ich Huragan Wołomin 3:0 (25:22, 25:14, 25:17).

- To było ciężkie spotkanie, było dużo błędów z naszej strony, ciężko się grało przeciwko doświadczonej drużynie z Wołomina. Próbowaliśmy nawiązać walkę, ale się nie udało, szczególnie w drugim secie, przegranym wysoko. Po dwóch przegranych setach trzeba było zrobić zmiany, żeby poszukać jakiegoś lepszego rozwiązania. Początkowo te zmiany dały dobry efekt, ale jednak i tak przegraliśmy - podsumował mecz trener Rybak.

Jego podopieczni to w większości siatkarska młodzież, która dopiero zaczyna grę na poziomie seniorskim. - Mamy w szerokiej kadrze 15 siatkarzy. Opieramy się na zawodnikach z rocznika 1995, średnia wieku naszej drużyny to około 21-22 lat. Najbardziej doświadczeni zawodnicy to kapitan, 26-letni przyjmujący Mariusz Godlewski i 24-letni środkowy Mateusz Maron, który grał kiedyś w I lidze. To jedyna dwójka zawodników w drużynie z większym doświadczeniem - dodaje szkoleniowiec siatkarskiej Legii.

W pierwszej szóstce sobotniego meczu z Huraganem oprócz nich na parkiet wyszli rozgrywający Kamil Szewczyk (rocznik 1991), środkowy Daniel Rosa (1995), przyjmujący Jakub Nieora (1995), atakujący Kamil Pietrzyk (1994) i libero Tomasz Kuś (1995).

W grupie czwartej II ligi gra dziewięć drużyn, w tym trzy ze stolicy. Jak na tym tle prezentuje się MKS MDK Legia? - Z MOS-em Wola graliśmy przed sezonem sparing i wygraliśmy 3:2. To drużyna na naszym poziomie, choć podobno się jeszcze ostatnio wzmocnili, ale są w naszym zasięgu, a drużyny AZS UW jeszcze nie widziałem - przyznaje Rybak.

Siatkarze Legii swoje mecze rozgrywają w hali OSiR-u przy ulicy Polnej, ale na co dzień trenują w szkolnej hali sportowej. W sobotę mecz z Huraganem obserwowało około 80 osób, w tym kilkunastu zagorzałych sympatyków Legii z "żylety". - Normalnie zespół trenuje na hali w liceum przy ulicy Naddnieprzańskiej na Pradze, ale udało nam się podpisać umowę na wynajęcie hali przy ulicy Polnej, na której są większe trybuny i która ma lepszą lokalizację. Tutaj trenujemy już przed samymi meczami i rozgrywamy spotkania ligowe - opowiada Michał Trybusz.

Najbliższe spotkanie ligowe siatkarze Legii rozegrają w sobotę 11 października na wyjeździe. Ich przeciwnikiem będzie zespół UKS Centrum Augustów. Za dwa tygodnie, 18 października, znów zagrają przy Polnej, a podejmować będą KS AZS UWM Olsztyn.

Kadra siatkarzy MKS MDK Legia Warszawa na sezon 2014/15:

Rozgrywający: Kamil Szewczyk (ur. w 1991 r.), Kamil Bodzon (1995), Marcin Górski (1992)

Atakujący: Kamil Pietrzyk (1994), Radosław Szymański (1991)

Przyjmujący: Mariusz Godlewski (1988), Jakub Nieora (1995), Dariusz Staniszewski (1995), Jakub Koc (1994), Albert Pojawis (1995)

Środkowi: Mateusz Maron (1990), Daniel Rosa (1995), Michał Zackiewicz (1994)

Libero: Tomasz Kuś (1995), Mateusz Koncewicz (1995).

Więcej o: