Sport.pl

"Staruch" rok bez Legii

Blisko dwie doby od uderzenia Jakuba Rzeźniczaka przez herszta stołecznych kiboli władze Legii zdecydowały się odwiesić jego zakaz stadionowy. Wcześniej chuligan zdążył się znów spotkać z piłkarzem, a minister sportu zgłosił sprawę do prokuratury
Sport.pl na Facebooku! Najświeższe informacje »

Piotr Staruchowicz, ps. "Staruch", uderzył w twarz Rzeźniczaka w sobotę po przegranym meczu z Ruchem. W niedzielę klub wydał jedynie lakoniczne oświadczenie, że "zbada sprawę", a wiceprezes Leszek Miklas zapowiedział wieczorem w nSporcie, że klub podejmie zdecydowane działania w poniedziałek z samego rana.


Ale Legia długo w poniedziałek milczała. Za to na stronie internetowej Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa, którego frontmanem jest właśnie "Staruch", można było znaleźć informację, że doszło do ponownego spotkania chuligana z piłkarzem. Według oświadczenia obaj stwierdzili, że "działali w afekcie, jeden za dużo powiedział, drugi zrobił coś, co nie powinno mieć miejsca". [...] "Dla wszystkich, którym dobro Legii Warszawa leży na sercu, emocje w aktualnej sytuacji muszą być zrozumiałe. Stowarzyszenie wyraża satysfakcję z tego, ze zarówno dla piłkarza, jak i kibica dobro Legii stoi na pierwszym miejscu" - napisało SKLW.

Legię w szybkości reakcji ubiegł też w poniedziałek minister sportu Adam Giersz, który po południu zapowiedział, że zwróci się do prokuratura generalnego o wszczęcie postępowania z urzędu. "Bezprecedensowa agresja kibica w stosunku do piłkarza świadczy o rażącym poczuciu bezkarności sprawcy i ściganie tego czynu leży w interesie społecznym, niezależnie od stanowiska zajmowanego przez osobę pokrzywdzoną. Brak zdecydowanej reakcji wobec takiego zachowania może zostać odczytany przez innych uczestników imprez masowych jako bierność organów ścigania i doprowadzić do kolejnych tego rodzaju nagannych zdarzeń oraz zastraszania innych uczestników imprez masowych, którzy przestrzegają prawa" - oświadczył Giersz.

Interwencję zapowiedziała też Ekstraklasa SA, która na czwartkowym posiedzeniu Komisji Ligi będzie domagać się wyjaśnień od Legii. - Skąd w strefie dla zawodników znalazły się osoby postronne i dlaczego nie zatrzymała ich ochrona? - wyliczał Adrian Skubis, rzecznik ligowej spółki.

Po godz. 17.20 stanowisko zajęła Legia. Po "szczegółowym zbadaniu okoliczności" postanowiła przywrócić orzeczony wobec "Starucha" dwuletni klubowy zakaz stadionowy z października 2009 r. Chuligan został wówczas ukarany za haniebne okrzyki "Jeszcze jeden!" po śmierci współwłaściciela Legii Jana Wejcherta (drugim jest Mariusz Walter). Zakaz zawieszono jednak w listopadzie 2010 r. Wczorajsza decyzja oznacza, że Staruchowicz nie otrzymał za uderzenie Rzeźniczaka nowej kary. Będzie mógł wrócić na trybuny za rok, chyba że zostanie ukarany sądowym zakazem stadionowym (od dwóch do sześciu lat i obowiązek meldowania się na policji w czasie meczu).

- Zdarzenie, do którego doszło po meczu z Ruchem, jest niedopuszczalne i niezależnie od wszelkich okoliczności towarzyszących temu zajściu nie miało prawa mieć miejsca. Jesteśmy oburzeni tą sytuacją - powiedział na oficjalnej stronie klubu prezes Paweł Kosmala. I tłumaczył, że Staruchowicz dostał od klubu kredyt zaufania, ale "niestety, został on nadużyty" i klub "nie mógł podjąć innej decyzji". - Żałujemy, że mimo dobrej woli z naszej strony oraz wstawiennictwa wielu osób, w tym polityków i stołecznych samorządowców, Pan Staruchowicz po raz kolejny dopuścił się zachowania, które spotka się zawsze z naszą zdecydowaną reakcją - stwierdził Kosmala.

Kibolski klub sportowy Lech »


Więcej o: