Sensacja w Zabrzu! Legia prowadziła z Górnikiem, ale odpadła z Pucharu Polski

Do przerwy słaba gra, ale dwa strzelone gole i obroniony rzut karny. Po przerwie jeszcze słabsza gra, dwa gole stracone, dogrywka i porażka z Górnikiem Zabrze 2:3 w 1/16 finału Pucharu Polski.
Gdy w 42. minucie Radosław Cierzniak obronił strzał z rzutu karnego Romana Gergela, wyściskać podbiegli go wszyscy. Legioniści odetchnęli, bo choć w Zabrzu grali słabo, to prowadzili już wtedy z Górnikiem 2:0. Interwencja Cierzniaka wydawała się kluczowa. W drugiej połowie straciła jednak na znaczeniu. W 61. minucie piłkarze Górnika po fantastycznym uderzeniu z dystansu Rafała Kurzawy odrobili straty, doprowadzili do dogrywki, strzelili w niej trzeciego gola i wyrzucili Legię z Pucharu Polski.

- Dla mnie każdy mecz jest ważny, dlatego do Zabrza zabieram niemal najsilniejszy skład. Wolne dostanie tylko przemęczony Michał Pazdan - mówił dzień przed meczem Besnik Hasi. Jak powiedział, tak zrobił. Składu Legii nie przemeblował. Wbrew słowom prezesa Bogusława Leśnodorskiego, który kilka tygodni temu w wywiadzie z serwisem Legioniści.com sugerował, że w obliczu walki o fazę grupową Ligi Mistrzów w Zabrzu powinny zagrać głębokie rezerwy, Hasi na taki ruch się nie zdecydował.

Albański trener wystawił mocną jedenastkę. Znaleźli się w niej dwaj debiutanci: obrońca Maciej Dąbrowski i pomocnik Vadis Odjidja-Ofoe. Obaj w ostatnich dniach podpisali kontrakty z Legią. Przyjęci zostali jako znaczące wzmocnienie, ale w środę tego nie potwierdzili. Wręcz przeciwnie - zawiedli. I to bardzo. W dużym stopniu przyczynili się do tego, że Legia z Pucharu Polski odpadła już w 1/16 finału.

To po stracie Odjidji-Ofoe i faulu Dąbrowskiego sędzia podyktował rzut karny dla Górnika. Jeszcze wtedy błąd debiutantów naprawił Cierzniak - obronił jedenastkę. Ale w drugiej połowie bramkarz Legii już nie pomógł. W 54. minucie nie złapał piłki po strzale głową Bartosza Kopacza, którego w polu karnym nie upilnował Dąbrowski, a kilka minut później został pokonany po raz drugi.

Legia remisowała. I trudno było oprzeć się wrażeniu, że negatywne emocje w tym spotkaniu zafundowała sobie sama. Już przed przerwą nie zachwycała. Sam początek meczu w Zabrzu nie wskazywał na to, że mistrz Polski mierzy się ze spadkowiczem z ekstraklasy. To legioniści grali gorzej, dali się zepchnąć do defensywy i mieli problemy z kreowaniem okazji. Atak pozycyjny w ich wykonaniu w zasadzie nie istniał. Jedynym zagrożeniem były kontrataki. Ale zagrożenie to chyba też zbyt duże słowo, skoro przez pierwsze pół godziny jedyny celny strzał oddał Steeven Langil.

Legia grała poniżej swoich możliwości. Jakby chciała mecz w Zabrzu wygrać najmniejszym nakładem sił. I była blisko. Pod koniec pierwszej połowy dwie stworzone jedna po drugiej okazje sprawiły, że prowadziła w Zabrzu 2:0. Najpierw w 37. minucie gola głową strzelił Kasper Hämäläinen, a dwie minuty po nim bramkarza Górnika pokonał Nemanja Nikolić. Szczęście do mistrzów Polski mogło się uśmiechnąć jeszcze w dogrywce, zaraz na jej początku, ale Michał Kucharczyk trafił w słupek.

966 - tyle dni Legia była niepokonana w Pucharze Polski. Ostatni raz w tych rozgrywkach przegrała właśnie w Zabrzu - w grudniu 2013 r. Dzień po tamtym meczu pracę stracił Jan Urban. Hasi teraz jego losu na pewno nie podzieli. A za chwilę o jego wpadce w PP już nikt może nie pamiętać, jeśli wprowadzi Legię do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Pierwszy mecz Legii z FC Dundalk w następną środę.