Sport.pl

Pierwsze posiedzenie nowego Zarządu ECA z Dariuszem Mioduskim

W austriackim Kitzbühel odbyło się pierwsze posiedzenie Zarządu European Club Association wybranego na kadencję 2015-2017. Jednym z jego nowych członków jest Dariusz Mioduski - współwłaściciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej Legii Warszawa.


We wrześniu Dariusz Mioduski został wybrany do zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Klubów. Współwłaściciel Legii znalazł się tym samym jako pierwszy Polak wśród takich postaci jak Karl-Heinz Rummenigge z Bayernu Monachium czy Edwin van der Sar z Ajaksu Amsterdam.

Podczas pierwszego posiedzenia nowego zarządu omówiono bieżące sprawy o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiego futbolu klubowego, między innymi aktualną sytuację w FIFA i UEFA oraz stanowisko europejskich klubów piłkarskich wobec skargi sądowej związku zawodowego piłkarzy FIFPro dotyczącej zasad funkcjonowania systemu transferowego i statusu zawodników. - Jestem zadowolony z przebiegu spotkania, choć wyzwań nam nie brakuje. Wszyscy w ECA mamy świadomość, że najbliższe miesiące i lata będą kluczowe dla przyszłości europejskiej piłki klubowej. Czeka nas bardzo wiele pracy, ale tego się spodziewaliśmy i jesteśmy na to merytorycznie przygotowani - powiedział Mioduski.

W trakcie posiedzenia dokonano również wyboru składu grup roboczych i innych organów ECA na rozpoczętą właśnie dwuletnią kadencję. Są one fundamentem organizacyjnej struktury ECA - ich zadaniem jest zapewnienie merytorycznego wsparcia i doradztwa nie tylko zarządowi organizacji, lecz także osobom reprezentującym ECA w UEFA, FIFA oraz instytucjach Unii Europejskiej.

W skład dwóch ważnych zespołów wybrani zostali przedstawiciele warszawskiego klubu - Tomasz Zahorski i Jakub Laskowski. - To bardzo dobra informacja, a taka ponadstandardowa reprezentacja Legii Warszawa w ważnych organach ECA bardzo mnie cieszy i potwierdza, że mamy bardzo profesjonalny zespół. Razem będziemy mogli więcej zrobić dla polskiej i europejskiej piłki nożnej - dodał współwłaściciel Legii.

Europejskie Stowarzyszenie Klubów (European Club Association) to powstały w styczniu 2008 roku samodzielny i niezależny organ bezpośrednio reprezentujący drużyny piłkarskie w Europie. Celem ECA jest stworzenie takiego modelu zarządzania, który podkreśliłby kluczową rolę klubów w piłce nożnej. Stowarzyszenie ma także promować europejską piłkę nożną w wydaniu klubowym. Do ECA należą takie polskie kluby jak Legia Warszawa, Lech Poznań, Wisła Kraków, Śląsk Wrocław i Ruch Chorzów.

Więcej o: