Sport.pl

"The Guardian" o walkowerze Legii: "Reputacja Ligi Mistrzów osłabiona"

Ukaranie Legii Warszawa walkowerem w meczu z Celtikiem w eliminacjach Ligi Mistrzów za udział nieuprawnionego zawodnika odbiło się szerokim echem na Wyspach Brytyjskich. Tym razem o tej sprawie można przeczytać na łamach "The Guardian".


- Legia odpadła z Ligi Mistrzów, gdyż piłkarz, który dostał czerwoną kartkę, grając w innych rozgrywkach w innym sezonie, odsiedział trzy mecze kary, lecz UEFA nie została o tym poinformowana - pisze w swoim tekście Paul Campbell. - Legia złamała zasady, lecz przypadkowo, a kara nie wydaje się proporcjonalna do przewinienia.

Dalej pisze o tym, że "przepisy piłki nożnej powinny służyć grze", a kara UEFA dla Legii osłabia reputację Ligi Mistrzów, "rozgrywek, które powinny być zarezerwowane dla elity europejskiego futbolu". - Zespół zmiażdżony w taki sposób nie powinien grać dalej kosztem tego, którego działacze popełnili papierkowy błąd.

- Gdybyś mierzył się z Usainem Boltem w biegu na 100 metrów, a on odwróciłby się na finiszu, by zobaczyć cię dyszącego w okolicy bloków startowych, to czy zasługiwałbyś na zwycięstwo, bo kawałek buta Bolta znalazł się na twoim torze, gdy się odwracał? W żadnym sporcie to nie miałoby sensu - pisze Campbell. Według niego przepisy UEFA powinny czynić grę sprawiedliwszą, a nie wprowadzać drakońskie kary dla ludzi, którzy w dobrej wierze popełnili małe błędy.

Przywołuje tu przypadek Debreczyna z 2010 roku. Węgrzy wystawili niezgłoszonego zawodnika (Bartosz Bereszyński z Legii był zawieszony, przez co zastosowanie mają inne przepisy), ale UEFA nie zdecydowała się na przyznanie walkowera dla ich rywala, Liteksu Łowecz. Europejska federacja stwierdziła wtedy, że Debreczyn "nie zyskał niczego na wprowadzeniu tego piłkarza na ostatnie trzy minuty doliczonego czasu gry, gdy wynik był zdecydowanie po ich stronie". Zdaniem Campbella podobnie powinno stać się w przypadku Legii, która w dwumeczu prowadziła pięcioma bramkami i nie miała zamiaru oszukać rywala.

Jednocześnie nie dziwi się postępowaniu Celticu, który nie zdecydował się na oddanie awansu rywalowi. Finanse wydają się najważniejsze. Zadaje jednak pytanie, czy to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o kwestie etyczne oraz czysto sportowe. - Surowa kara UEFA dla Legii Warszawa i nieczuła odpowiedź Celticu sprawia, że lepszy zespół musi przeklinać swoje szczęście i poczekać kolejny rok. W tym nie ma nic ze sportu - kończy swój tekst, który można przeczytać klikając na ten link.Więcej o:
Komentarze (99)
"The Guardian" o walkowerze Legii: "Reputacja Ligi Mistrzów osłabiona"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 526 razy 428

  Debreczynowi nie wlepili walkoweru, bo jego rywalem był tylko klub z Bułgarii, gdyby to był ktoś znany, z zachodnich lig towarzystwo wzajemnej adoracji z UEFA nie dałoby mu zginąć.

 • augenthaler

  Oceniono 182 razy 166

  The Guardian ma racje. Błąd Legii proceduralny, istotny w świecie kancelarii prawniczych, sęk w tym, że UEFA podobno zrzesza federacje sportowe, a nie kancelarie prawnicze. W związku z tym prawo, przepisy i regulaminy mają wspomagać sport, a nie na odwrót. Kwestie sportowe powinny być na pierwszym miejscu. O ile błąd Legii nie wypaczył wyniku rywalizacji sportowej, o tyle decyzja UEFA, uzasadniona kwestiami regulaminowymi, wypacza wynik rywalizacji i chyba co do tego wątpliwości nie mają nawet działacze Celtiku. Innymi słowy sport nie jest tu na pierwszym miejscu, mimo że mamy do czynienia z organizacją sportową.

 • sokolddd

  Oceniono 156 razy 120

  Nie rozumiem za co tak drastyczna kara. Prawda Legia popełniła błąd ale to nie wpłynęło na wynik meczu, Bereś odsiedział 3 mecze i wiadomo że był zawodnikiem Legii. Skoro UEFA jest tak skrupulatna w sprawie papierków to dlaczego sami nie przełożyli losowania z 12 na np. 21-22 aby było regulaminowe 12 godzin. Nasuwa mi się tylko jedna odpowiedź: losowania są ustawione.

 • mekcebi

  Oceniono 121 razy 91

  Miałoby sens gdyby było 1:0 dla Celticu i Bereszyński strzelił 6 goli dla Legii. Ale przecież on nawet 5 razy piłki nie dotknął.

 • stullpysk

  Oceniono 104 razy 84

  uefa wybiła mi futbol z głowy

 • jack2010

  Oceniono 88 razy 72

  Czy Celtic zasłużył by awansować? NIE
  Czy Celtic ma to głęboko w dupie? TAK
  Czy to fair w stosunku do Legii? NIE
  Czy to wina Celticu? NIE
  Czy należy zmienić przepisy UEFA? TAK

 • politiko1976

  Oceniono 50 razy 42

  Bez względu jak to się skończy Legia Warszawa pokazała klasę sportową, od lat nie byłem tak dumny z polskiej drużyny grającej w europejskich pucharach!

 • pablovsky44

  Oceniono 55 razy 37

  Majkihools ma 13 lat i pochodzi z rodziny tzw. Patologicznej, wybaczmy mu. Jako Poznaniak też jest mi przykro, że przez tlenione kierownictwo klubu cała Polska cierpi z powodu takiego blamażu. Już zacieralem ręce na "polską" LM a tu coś takiego. Wielka szkoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX