Ekstraklasa. Czy Legia Warszawa pożałuje odejścia Nemanji Nikolicia? Jan Urban: Najlepszy zawodnik w lidze przez ostatnie półtora roku

- To najlepszy zawodnik ekstraklasy przez ostatnie półtora roku - tak o Nemanji Nikoliciu mówi w rozmowie ze Sport.pl Jan Urban. Jeszcze jako trener Lecha Poznań mówił o Węgrze, że "powinien najpierw strzelić gola mocnemu rywalowi".

- Niech on najpierw strzeli bramkę jakiemuś mocnemu przeciwnikowi, najlepiej w Lidze Europy, a potem wygłasza takie opinie. Póki co zdobywał gole w Polsce i na Węgrzech - mówił Urban w październiku 2015 roku przed meczem Lecha z Legią, czym wywołał burzę. Okazało się jednak, że nie była to szczera opinia. - Ta wypowiedź była zagrywką. Chciałem go trochę wkurzyć, żeby nie czuł się za swobodnie. Wtedy sytuacja była zupełnie inna - tłumaczy były trener Lecha.

Ale czy Urban przypadkiem nie miał racji? Prześledźmy występy Nikolicia w fazach grupowych europejskich pucharów.

Liga Mistrzów 2016/17:

27 minut z Borussią Dortmund - bez gola

60 minut ze Sportingiem - bez gola

16 minut z Realem Madryt - bez gola

69 minut z Realem Madryt - bez gola

15 minut z Borussią Dortmund - gol

na ławce ze Sportingiem

Liga Europy 2015/16:

90 minut z Midtjylland - bez gola

28 minut z Napoli - bez gola

77 minut z Club Brugge - bez gola

poza składem z Club Brugge

60 minut z Napoli - bez gola

Legia w tym czasie strzeliła trzynaście goli, ale Nikolić wpisał się na listę strzelców tylko raz w dziesięciu meczach. Nawet Michał Kucharczyk zdobył dwie bramki, a najlepszy w tych meczach okazał się Aleksandar Prijović z czterema trafieniami. W Lidze Mistrzów Nikolić był drugoplanową postacią.

- Byłem wściekły, kiedy dowiedziałem się, że nie gram. Moje miejsce jest na boisku, co pokazuję w każdym meczu. Nie po to zostawałem w Legii, by w Lidze Mistrzów siedzieć na ławce rezerwowych - mówił ewidentnie zdenerwowany Węgier po meczu z Borussią Dortmund (0-6), gdy wszedł dopiero po godzinie gry. Trener Besnik Hasi został zwolniony, ale Jacek Magiera również widział w Nikoliciu jedynie rezerwowego. To jeden z powodów, dla których Węgier zdecydował się na odejście z Legii do Chicago Fire (za ok. 3 mln euro).

Inna sprawa, że bez Nikolicia Legii w ogóle by nie było w LM. Mistrzowie Polski niemiłosiernie męczyli się z kolejnymi rywalami, a Węgier pomógł również w dotarciu do Ligi Europy rok wcześniej.

Eliminacje Ligi Mistrzów 2016/17:

76 minut ze Zrinjskim Mostar - gol

75 minut ze Zrinjskim Mostar - dwa gole

76 minut z Trenczynem - gol

78 minut z Trenczynem - bez gola

83 minuty z Dundalk - gol

71 minut z Dundalk - bez gola

Eliminacje Ligi Europy 2015/16:

68 minut z Botosani - bez gola

70 minut z Botosani - gol

51 minut z Kukesi (mecz przerwany) - gol

na ławce z Kukesi

88 minut z Żorią - bez gola

67 minut z Żorią - bez gola

Tu bilans wygląda znacznie lepiej - 7 goli w 11 meczach eliminacyjnych, 5 trafień na drodze do LM. W reprezentacji Węgier też wielkiej kariery nie robi. Strzelił 4 gole w 22 meczach - dwa z Andorą w meczu o punkty i po jednym w sparingach z Rosją i Litwą Poza tym trzy asysty, w tym jedna z Islandią na Euro 2016. Więcej od niego grają Adam Szalai (Hoffenheim), Krisztian Nemeth (Al-Gharafa) oraz Tamas Priskin (Slovan Bratysława).

Za to w ekstraklasie jest prawdziwym postrachem obrońców. Takiego snajpera w Polsce nie było od lat - 12 goli w tym sezonie i 28 w poprzednim. Był to najlepszy wynik od 20 lat, w 1996 roku Marek Koniarek zostawał królem strzelców ligi zdobywając 29 bramek dla Widzewa Łódź.

- Nie będzie łatwo sprowadzić kogoś w jego miejsce, zastąpić tak skutecznego napastnika. Sprzedaż piłkarza z ekstraklasy w tym wieku (28 lat) aż za 3 mln euro to rzadkość. Za takie kwoty z reguły sprzedaje się piłkarzy młodych - twierdzi Urban. - Podejrzewam, że to najlepszy zawodnik w naszej lidze przez ostatnie półtora roku. Strzelił mnóstwo goli.

Warto śledzić amerykańską MLS w najbliższym sezonie. Chicago Fire ma wobec niego wielkie nadzieje: dało mu gwiazdorski kontrakt (będzie jednym z trzech piłkarzy, których pensja nie będzie liczyła się do limitu wynagrodzenia). Trener Veljko Paunović zapowiada, że będzie walczył m.in. z Davidem Villą o koronę króla strzelców. Mimo wszystko trudno nie odnieść wrażenia, że Nikolić to jedynie lokalny fenomen. Król własnego podwórka, który zniknąłby w mocniejszej lidze.

Wybraliśmy najlepszych piłkarzy w ekstraklasie. Oni zachwycali!